Francuska fregata FS „Latouche-Treville” w świnoujskim Porcie Wojennym

Francuska fregata FS Latouche-Treville. / Zdjęcie: wojsko-polskie.pl
Francuska fregata FS Latouche-Treville. / Zdjęcie: wojsko-polskie.pl

Francuska fregata FS Latouche-Treville zawinęła we wtorek, 17 maja, do Portu Wojennego w Świnoujściu. Jest to druga sojusznicza wizyta w ostatnim czasie. Niespełna kilkanaście dni temu w Świnoujściu gościł bowiem Stały Zespół Sił Morskich NATO Grupa 1 (ang. Standing NATO Maritime Group 1, SNMG1).

Francuska fregata o numerze burtowym D-646, jedyna typu Georges Leygues pozostająca w aktywnej służbie, kontynuuje swoją misję na Morzu Bałtyckim od marca bieżącego roku. Najprawdopodobniej jest to ostatnia misja tego okrętu na północnych akwenach Europy, przed planowanym przez Marine Nationale (Marynarka Wojenna Francji) wycofaniem okrętu z eksploatacji. Sympatykom tematyki marynistycznej okręt znany jest ze sztormowych ujęć z francuskiego filmu dokumentalnego “Oceans” reżyserii Jacques’a Perrin.   

Po zacumowaniu okrętu, Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Włodzimierz Kułagin przyjął francuską delegację na czele z dowódcą okrętu komandorem Nicolasem Geffardem. W trakcie wizyty na terenie Portu Wojennego przebywał również pułkownik Jérôme Mallard, Attaché Obrony z Ambasady Francji w Polsce. 

„Wizyty okrętów państw NATO w świnoujskim Porcie Wojennym to świadectwo siły naszych stosunków z sojusznikami i partnerami zarówno z basenu Morza Bałtyckiego ale również spoza niego. Jest to również demonstracja wspólnego zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa i stabilności w regionie.” – komandor Włodzimierz Kułagin, Dowódca 8.FOW. 

Tego rodzaju wizyty świadczą o gotowości Francji do współdziałania z jednym ze swoich największych sojuszników w basenie Morza Bałtyckiego, jakim niewątpliwie jest Polska. Współpraca wszystkich członków NATO przekłada się na wspólne dążenie do wzmocnienia interoperacyjności oraz zdolności do prowadzenia skoordynowanych działań i zagwarantowania bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego, jako strategicznego obszaru morskiego. 

W trakcie wizyty Francuzi będą mieli okazję zapoznać się ze specyfiką służby w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, infrastrukturą świnoujskiego Portu Wojennego, uzupełnić zapasy i wypocząć po okresie intensywnych szkoleń na morzu. Świnoujscy marynarze sprawdzą się także z francuskim kolegami w sportowej rywalizacji. Reprezentacja 8.FOW zmierzy się z załogą FS Latouche-Treville w meczu piłki nożnej. 

Przeczytaj też:

Rosomaki 12.BZ w świnoujskim Porcie Wojennym

Kanada planuje kupić francuskie okręty podwodne

Poważne uszkodzenia francuskiego okrętu podwodnego Perle

Francuska marynarka wojenna używa mini okrętu podwodnego Nautile

Święto Marynarki Wojennej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *