Fałszowanie dokumentacji odlewów dla US Navy

Okręt podwodny typu Virginia. / Zdjęcie: US Navy
Okręt podwodny typu Virginia. / Zdjęcie: US Navy

Elaine Marie Thomas, 67-letnia była dyrektor ds. metalurgii została uznana winną fałszowania dokumentacji stali przeznaczonej do produkcji okrętów podwodnych dla US Navy – informuje Associated Press.

Skazana pracowała w latach 1985-2017 w odlewni Bradken, która dostarczała fragmenty kadłuba dla okrętów podwodnych US Navy. Przez ponad 30 lat była już dyrektor, fałszowała dokumentację odlewów, które zgodnie z wymaganiami US Navy związanymi z zapewnieniem odpowiednich standardów bezpieczeństwa miały być sprawdzane w temperaturze -73,3 stopni Celsjusza.

Biorąc pod uwagę, że okręty podwodne będące nosicielami broni atomowej wraz z eskortą często przebywają w mroźnych wodach wokół Arktyki lub Antarktydy, takie wymagania nie dziwią. Okręty wojenne są czasami narażone na działanie niskich temperatur, choć nie aż tak skrajnych dlatego Elaine Marie Thomas uznała te wytyczne za głupie i po prostu zafałszowała dokumentację.

Fałszerstwo w efekcie spowodowało iż do budowy strategicznych z punktu widzenia marynarki atomowych okrętów podwodnych użyto stali, która mogła być mniej wytrzymała niż zakładano. Prokuratura twierdzi, że sfałszowano dokumentację w co najmniej 240 przypadkach co stanowi znaczy procent odlewów produkcji Bradkena dla US Navy. Odlewnia tym samym nie produkowała stali zgodnie z przyjętymi założeniami konstrukcyjnymi. Należy pamiętać również o tym iż w skrajnie niskich temperaturach mogą zostać wykryte wady technologiczne powstałe podczas produkcji, które w wyższych temperaturach mogą nie wystąpić.

Nieetyczne postępowanie Elaine Marie Thomas przetrwały zmianę właściciela odlewni w 2008 roku, ale na jaw wyszły w 2017 roku kiedy inny metalurg wykrył dokonane fałszerstwa w dokumentacji. Nowy właściciel zwolnił Elaine Marie Thomas oraz przekazał informacje do US Navy. Ponadto w 2020 roku firma zapłaciła karę umowną wynoszącą 10,9 mln USD oraz zobowiązała się poprawić proces kontroli jakości.

Dokonanie fałszerstw w dokumentacji żnie wpłynęło na pojawienie się wad w wykonanych kadłubach okrętach wojennych. Niestety US Navy ponosi zwiększone koszty utrzymania okrętów ze względu na częstsze kontrole jednostek. Z kolei samej Elaine Marie Thomas zamiast spokojnej emerytury grozi do 10 lat odsiadki oraz grzywna do 1 mln. USD.

Źródło: tech.wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *