Dziewięć okrętów wojennych Royal Navy rozmieszczonych w Europie

Print Friendly, PDF & Email
HMS Albion. / Zdjęcie: Royal Navy
HMS Albion. / Zdjęcie: Royal Navy

Królewska Marynarka Wojenna zakończyła duże europejskie rozmieszczenie od Morza Północnego po Morze Śródziemne, wzmacniając tym samym więzi z sojusznikami z NATO.

Dziewięć okrętów wojennych, odrzutowce F-35B Lightning, helikoptery oraz tysiące marynarzy i komandosów Royal Marines było częścią operacji Achillean. Operacja zakończyła się w sobotę (10 grudnia), kiedy okręt wojenny grupy zadaniowej HMS Albion powrócił do Wielkiej Brytanii po trzech miesiącach działań w Europie.

Grupa zadaniowa HMS Albion składająca się z czterech okrętów – RFA Argus, HMS Defender i RFA Mounts Bay, razem znana jako Littoral Response Group North – przepłynęła prawie 50 000 mil i odwiedziła kilkanaście krajów na trzech kontynentach. Tymczasem okręt flagowy HMS Queen Elizabeth i jego Carrier Strike Group zakończyły operacje lotnicze na Morzu Północnym.

Grupa zadaniowa działała w środkowej i wschodniej części Morza Śródziemnego, Afryce Północnej i Adriatyku, operując w Hiszpanii, Libii, Cyprze, Turcji, Egipcie, Czarnogórze, Chorwacji, Malcie, Tunezji, Grecji, Algierii i we Włoszech. RFA Argus został rozmieszczony wraz z grupą powietrzną helikopterów Merlin i Wildcat z 847 i 845 Dywizjonów Powietrznych Marynarki Wojennej Commando Helicopter Force. Niedawno odegrali kluczową rolę w szkoleniu operacji abordażowych wraz z Royal Marines z 47 i 42 Commando oraz algierskimi siłami zbrojnymi.

Wzdłuż wybrzeża Afryki Północnej HMS Albion stał się pierwszym okrętem Królewskiej Marynarki Wojennej od ośmiu lat, który odwiedził Trypolis w Libii, przed wizytą na Cyprze, gdzie Royal Marines i 45 komandosów prowadzili operacje desantowe wraz z armią brytyjską. Następnie grupa zadaniowa odwiedziła zachodnią Turcję, aby gościć członków Dowództwa Lądowego NATO i przeprowadzić operacje lotnicze z tureckimi siłami powietrznymi oraz ćwiczenia morskie z ich okrętami desantowymi.

Na zdjęciu: RFA Argus, RFA Tide Surge i HMS Albion. Okręty Królewskiej Marynarki Wojennej. / Zdjęcie: Royal Navy
Na zdjęciu: RFA Argus, RFA Tide Surge i HMS Albion. Okręty Królewskiej Marynarki Wojennej. / Zdjęcie: Royal Navy

Kierując się na Morze Adriatyckie, grupa zadaniowa ściśle współpracowała z wiodącą natowską grupą zadaniową. Tam grupa zadaniowa przeszła do ćwiczeń Lion Strike z jednym z najnowszych członków NATO, Czarnogórą, która przystąpiła do sojuszu strategicznego w 2017 roku. Śmigłowce Merlin i Wildcat z 845 i 847 Naval Air Squadrons, a także Royal Marines z 45 Commando, współpracowały z Siłami Zbrojnymi Czarnogóry na lądzie, morzu i w powietrzu.

W międzyczasie HMS Defender przeprowadził cztery dni ćwiczeń wojennych przed wyruszeniem do Splitu w Chorwacji, później współpracując z chorwackim okrętem wojennym Vukovar. Nastąpiło dalsze zaangażowanie w obronę, a grupa zadaniowa odwiedziła Vallettę na Malcie; Tunis, Tunezja; i Souda Bay na Krecie.

W Grecji załoga HMS Defender szkoliła się w zakresie obrony powietrznej i po wizycie w porcie w Pireusie przeprowadzono ćwiczenia z walki nawodnej i elektronicznej z grecką fregatą HS Elli. Pod koniec listopada grupa zadaniowa przeprowadziła ćwiczenia walki elektronicznej z sojusznikami i partnerami NATO w Zatoce Taranto we Włoszech, przed pięciodniowym postojem w Civitavecchia.

Źródło: www.navaltoday.com

Przeczytaj też:

Jednostka doświadczalna Royal Navy XV Patrick Blackett zakończyła pomyślnie próby stoczniowe

Kongsberg Digital dostarczy symulatory nawigacji VR dla brytyjskiej marynarki wojennej

OSI Maritime Systems zdobywa kontrakt na wyposażenie chilijskich okrętów podwodnych typu Scorpene

103. rocznica Zaślubin Polski z Morzem

BAE Systems z powodzeniem testuje małe bezzałogowe systemy Lockheed Martin Skunk Works na ACV C4/UAS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *