Dziewięć okrętów wojennych Royal Navy rozmieszczonych w Europie

HMS Albion. / Zdjęcie: Royal Navy
HMS Albion. / Zdjęcie: Royal Navy

Królewska Marynarka Wojenna zakończyła duże europejskie rozmieszczenie od Morza Północnego po Morze Śródziemne, wzmacniając tym samym więzi z sojusznikami z NATO.

Dziewięć okrętów wojennych, odrzutowce F-35B Lightning, helikoptery oraz tysiące marynarzy i komandosów Royal Marines było częścią operacji Achillean. Operacja zakończyła się w sobotę (10 grudnia), kiedy okręt wojenny grupy zadaniowej HMS Albion powrócił do Wielkiej Brytanii po trzech miesiącach działań w Europie.

Grupa zadaniowa HMS Albion składająca się z czterech okrętów – RFA Argus, HMS Defender i RFA Mounts Bay, razem znana jako Littoral Response Group North – przepłynęła prawie 50 000 mil i odwiedziła kilkanaście krajów na trzech kontynentach. Tymczasem okręt flagowy HMS Queen Elizabeth i jego Carrier Strike Group zakończyły operacje lotnicze na Morzu Północnym.

Grupa zadaniowa działała w środkowej i wschodniej części Morza Śródziemnego, Afryce Północnej i Adriatyku, operując w Hiszpanii, Libii, Cyprze, Turcji, Egipcie, Czarnogórze, Chorwacji, Malcie, Tunezji, Grecji, Algierii i we Włoszech. RFA Argus został rozmieszczony wraz z grupą powietrzną helikopterów Merlin i Wildcat z 847 i 845 Dywizjonów Powietrznych Marynarki Wojennej Commando Helicopter Force. Niedawno odegrali kluczową rolę w szkoleniu operacji abordażowych wraz z Royal Marines z 47 i 42 Commando oraz algierskimi siłami zbrojnymi.

Wzdłuż wybrzeża Afryki Północnej HMS Albion stał się pierwszym okrętem Królewskiej Marynarki Wojennej od ośmiu lat, który odwiedził Trypolis w Libii, przed wizytą na Cyprze, gdzie Royal Marines i 45 komandosów prowadzili operacje desantowe wraz z armią brytyjską. Następnie grupa zadaniowa odwiedziła zachodnią Turcję, aby gościć członków Dowództwa Lądowego NATO i przeprowadzić operacje lotnicze z tureckimi siłami powietrznymi oraz ćwiczenia morskie z ich okrętami desantowymi.

Na zdjęciu: RFA Argus, RFA Tide Surge i HMS Albion. Okręty  Królewskiej Marynarki Wojennej. / Zdjęcie: Royal Navy
Na zdjęciu: RFA Argus, RFA Tide Surge i HMS Albion. Okręty Królewskiej Marynarki Wojennej. / Zdjęcie: Royal Navy

Kierując się na Morze Adriatyckie, grupa zadaniowa ściśle współpracowała z wiodącą natowską grupą zadaniową. Tam grupa zadaniowa przeszła do ćwiczeń Lion Strike z jednym z najnowszych członków NATO, Czarnogórą, która przystąpiła do sojuszu strategicznego w 2017 roku. Śmigłowce Merlin i Wildcat z 845 i 847 Naval Air Squadrons, a także Royal Marines z 45 Commando, współpracowały z Siłami Zbrojnymi Czarnogóry na lądzie, morzu i w powietrzu.

W międzyczasie HMS Defender przeprowadził cztery dni ćwiczeń wojennych przed wyruszeniem do Splitu w Chorwacji, później współpracując z chorwackim okrętem wojennym Vukovar. Nastąpiło dalsze zaangażowanie w obronę, a grupa zadaniowa odwiedziła Vallettę na Malcie; Tunis, Tunezja; i Souda Bay na Krecie.

W Grecji załoga HMS Defender szkoliła się w zakresie obrony powietrznej i po wizycie w porcie w Pireusie przeprowadzono ćwiczenia z walki nawodnej i elektronicznej z grecką fregatą HS Elli. Pod koniec listopada grupa zadaniowa przeprowadziła ćwiczenia walki elektronicznej z sojusznikami i partnerami NATO w Zatoce Taranto we Włoszech, przed pięciodniowym postojem w Civitavecchia.

Źródło: www.navaltoday.com

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *