Dostawa seryjnego pocisku Tsirkon hypersonic dla rosyjskich sił zbrojnych ma rozpocząć się w 2022 roku

Wystrzelenie  rakiety hipersonicznej Tsirkon z pokładu rosyjskiej fregaty Projektu 22350 Gorszkow.  / Zdjęcie: Rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej
Wystrzelenie rakiety hipersonicznej Tsirkon z pokładu rosyjskiej fregaty Projektu 22350 Gorszkow. / Zdjęcie: Rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej

Według informacji opublikowanych przez rosyjską agencję prasową TASS, seryjna produkcja naddźwiękowych rakiet Tsirkon dla rosyjskich sił zbrojnych rozpocznie się w 2022 roku – poinformował wiceminister obrony Rosji Aleksiej Krivoruchko.

W 2020 roku rosyjska marynarka wojenna przeprowadziła kilka próbnych testów pocisków hipersonicznych wystrzelonych z okrętów wojennych jak i z pokładów okrętów podwodnych. W listopadzie 2020 roku fregata Projektu 22350 Admirał Gorszkow z rosyjskiej marynarki wojennej z powodzeniem wystrzeliła testowy naddźwiękowy pocisk manewrujący Tsirkon z Morza Białego na cel na Morzu Barentsa.

Pocisk hipersoniczny Tsirkon może być wystrzeliwany przez okręty wojenne i okręty podwodne projektów 885 i 885M. Nadbrzeżne wyrzutnie Bastion mogą również przenosić nowe pociski hipersoniczne.

Pocisk hipersoniczny Tsirkon, nazwany również 3M-22, został zaprojektowany przez NPO-machinostroeniya w Reutovie w regionie moskiewskim. Jest częścią kompleksu 3K-22 (kod Tsirkon), według oznaczenia NATO SS-N-33.

Pocisk może latać z maksymalną prędkością Mach 9, na wysokości 30-40 km, gdzie zasięg i prędkość rosną wraz ze spadkiem oporu powietrza. Według rosyjskich źródeł wojskowych pocisk ma ładowność od 300 do 400 kg i długość 8-10 metrów. Jest w stanie uderzać zarówno w cele naziemne, jak i morskie na odległość 1000 km. Pocisk będzie miał konwencjonalną głowicę, ale spekuluje się, że w przyszłości może przenosić głowicę nuklearną

Tsirkon to hipersoniczny pocisk manewrujący z napędem dwustopniowym. Pierwszy faza lotu wykorzystuje rakietę na paliwo stałe do wznoszenia i przyspieszania pocisku, a druga faza wykorzystuje silnik scramjet do przemieszczania pocisku z prędkością hipersoniczną w zakresie prawdopodobnie ograniczonym przez żywotność silnika scramjet.

Tsirkon został zaprojektowany do użycia z tej samej morskiej wyrzutni (3S-14 Russia Universal Vertical Launching System), co pociski Onyx i Kalibr, w celu ułatwienia i niedrogiego rozmieszczenia na okrętach wojennych i okrętach podwodnych . Według źródeł wojskowych pocisk Tsirkon będzie również dostępny w „lekkiej” wersji, która będzie na uzbrojeniu odrzutowca Tupolew Tu-160 / M / M2.

Źródło: tass.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.