Dania wyśle ​​statki na Bałtyk w ramach NATO

Fregata typu Iver Huitfeldt Peter Willemoes. / Źródło: Berg2
Fregata typu Iver Huitfeldt Peter Willemoes. / Źródło: Berg2

Według informacji opublikowanych przez NATO 24 stycznia 2022 r. Dania wysyła fregatę typu Iver Huitfeldt na Morze Bałtyckie, a Holandia postawiła okręt wojenny w stan gotowości dla Sił Reagowania NATO w związku z kryzysem na Ukrainie.

Typ Iver Huitfeldt to fregaty obrony przeciwlotniczej, które weszły do ​​służby w Królewskiej Duńskiej Marynarce Wojennej w 2012 i 2013 roku.

Typ Iver Huitfeldt ma wyporność przy pełnym obciążeniu 6500 ton i jest napędzany czterema silnikami wysokoprężnymi MTU 20V 8000 M70 w konfiguracji mieszanego oleju napędowego i wysokoprężnego (CODAD), co pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkości 28 węzłów i maksymalny zasięg 9300 mil morskich przy prędkości 18 węzłów.

Fregaty typu Iver Huitfeldt wyposażono w radary SMART-L, o zasięgu 400 km, mogący śledzić do 1000 celów powietrznych, 100 celów morskich i APAR (radar o czterech nieruchomych antenach o zasięgu 150 km, mogący śledzić 200 celów), system Saab CEROS 200 na użytek systemów samoobrony, radar nawigacyjny Furuno oraz sonar ATLAS ASO 94 zainstalowany w kadłubie (obecnie okręt nie posiada sonaru holowanego o zmiennym zanurzeniu, co ogranicza możliwości ZOP). Uzbrojenie skonfigurowano z myślą głównie o obronie przeciwlotniczej, toteż jego podstawę stanowią zainstalowane na śródokręciu pionowe wyrzutnie (VLS) Mk 56 dla pocisków przeciwlotniczych ESSM (36 rakiet) i Mk 41 (wyrzutnia 32 komorowa) dla SM-2 IIIA. Okręty wyposażono też w wyrzutnie 16 pocisków przeciwokrętowych Harpoon i wyrzutnie torped MU90. Oprócz tego fregata dysponuje dwoma działami OTO Melara 76 mm Super Rapid o zasięgu ognia do 10 km, oraz systemem CIWS Oerlikon Millennium 35mm o maksymalnej donośności 3 km.

Posiada również hangar i pokład przystosowany dla średnich śmigłowców wojskowych.

Źródło: www.navyrecognition.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *