Ćwiczenia NATO z nowymi bezzałogowymi systemami morskimi

Zdjęcie:  Laboratório de Sistemas e Tecnologia Subaquática
Zdjęcie: Laboratório de Sistemas e Tecnologia Subaquática

Około 1500 wojskowych i cywilnych członków NATO i krajów partnerskich zgromadzi się w tym miesiącu w Portugalii na dwa ćwiczenia morskie mające na celu przetestowanie interoperacyjności nowych morskich systemów bezzałogowych. Oba ćwiczenia odbywają się na terenach wokół Półwyspu Troia.

Ćwiczenie REPMUS 22, które odbywa się w dniach 12-22 września, łączy szereg państw, zarówno członków NATO jak i krajów partnerskich. W tych ćwiczeniach uczestniczą również NATO Centres of Excellence, NATO Centre dla Maritime Research and Experimentation (CMRE) a także przedstawiciele z przemysłu i środowisk akademickich.

Podczas tych ćwiczeń około 1500 pracowników testuje koordynację systemów bezzałogowych nad wodą, na wodzie i pod powierzchnią morza. Około 120 bezzałogowych pojazdów jest integrowanych w jedną sieć na potrzeby różnych scenariuszy eksperymentalnych. REPMUS 22 jest kierowany przez Portugalię i wspiera Inicjatywę Morskich Systemów Bezzałogowych NATO (MUSI). Inicjatywa NATO Maritime dla Bezzałogowych Systemów (MUSI) została utworzona w październiku 2018 r. w celu promowania interoperacyjności w rozwoju morskich systemów bezzałogowych i od tego czasu odgrywa coraz większą rolę w serii ćwiczeń REPMUS.

Dr Giorgio Cioni, dyrektor ds. zdolności do uzbrojenia i przestrzeni powietrznej w Pionie Inwestycji w Obronę NATO, z zadowoleniem przyjął ćwiczenie, mówiąc:

Po raz pierwszy tak wiele państw NATO ma możliwość przetestowania skuteczności tak wielu systemów, koncepcji, techniki i wielu procedur związanych z bezzałogowymi systemami morskimi, które zapewniają bezproblemową współpracę.

Ćwiczenie DYNAMIC MESSENGER 22 odbędzie się natomiast w dniach 23 – 30 września 2022 roku z naciskiem na integrację morskich systemów bezzałogowych z operacjami morskimi. Będzie to pierwsze w historii ćwiczenie skupiające się na bezzałogowych systemach podwodnych pod dowództwem NATO oraz na integracji systemów bezzałogowych z natowskimi grupami zadaniowymi.

Ćwiczenie przetestuje gotowość Sojuszu do wykorzystania systemów bezzałogowych do przeciwdziałania wyzwaniom bezpieczeństwa, od konwencjonalnych zagrożeń okrętów podwodnych po miny morskie i zagrożenia asymetryczne. Zarówno Stała Morska Grupa 1 NATO (SNMG1), jak i Stała Grupa Morskich Środków Przeciwdziałania NATO 1 (SNMCMG1) będą częścią DYNAMIC MESSENGER 22.

DYNAMIC MESSENGER 22 będzie prowadzony pod wspólnym kierownictwem Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji w Stanach Zjednoczonych oraz Sojuszniczego Dowództwa Morskiego MARCOM w Northwood w Wielkiej Brytanii.

Źródło: globalsecurity.org

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.