Ćwiczenia NATO z nowymi bezzałogowymi systemami morskimi

Print Friendly, PDF & Email
Zdjęcie:  Laboratório de Sistemas e Tecnologia Subaquática
Zdjęcie: Laboratório de Sistemas e Tecnologia Subaquática

Około 1500 wojskowych i cywilnych członków NATO i krajów partnerskich zgromadzi się w tym miesiącu w Portugalii na dwa ćwiczenia morskie mające na celu przetestowanie interoperacyjności nowych morskich systemów bezzałogowych. Oba ćwiczenia odbywają się na terenach wokół Półwyspu Troia.

Ćwiczenie REPMUS 22, które odbywa się w dniach 12-22 września, łączy szereg państw, zarówno członków NATO jak i krajów partnerskich. W tych ćwiczeniach uczestniczą również NATO Centres of Excellence, NATO Centre dla Maritime Research and Experimentation (CMRE) a także przedstawiciele z przemysłu i środowisk akademickich.

Podczas tych ćwiczeń około 1500 pracowników testuje koordynację systemów bezzałogowych nad wodą, na wodzie i pod powierzchnią morza. Około 120 bezzałogowych pojazdów jest integrowanych w jedną sieć na potrzeby różnych scenariuszy eksperymentalnych. REPMUS 22 jest kierowany przez Portugalię i wspiera Inicjatywę Morskich Systemów Bezzałogowych NATO (MUSI). Inicjatywa NATO Maritime dla Bezzałogowych Systemów (MUSI) została utworzona w październiku 2018 r. w celu promowania interoperacyjności w rozwoju morskich systemów bezzałogowych i od tego czasu odgrywa coraz większą rolę w serii ćwiczeń REPMUS.

Dr Giorgio Cioni, dyrektor ds. zdolności do uzbrojenia i przestrzeni powietrznej w Pionie Inwestycji w Obronę NATO, z zadowoleniem przyjął ćwiczenie, mówiąc:

Po raz pierwszy tak wiele państw NATO ma możliwość przetestowania skuteczności tak wielu systemów, koncepcji, techniki i wielu procedur związanych z bezzałogowymi systemami morskimi, które zapewniają bezproblemową współpracę.

Ćwiczenie DYNAMIC MESSENGER 22 odbędzie się natomiast w dniach 23 – 30 września 2022 roku z naciskiem na integrację morskich systemów bezzałogowych z operacjami morskimi. Będzie to pierwsze w historii ćwiczenie skupiające się na bezzałogowych systemach podwodnych pod dowództwem NATO oraz na integracji systemów bezzałogowych z natowskimi grupami zadaniowymi.

Ćwiczenie przetestuje gotowość Sojuszu do wykorzystania systemów bezzałogowych do przeciwdziałania wyzwaniom bezpieczeństwa, od konwencjonalnych zagrożeń okrętów podwodnych po miny morskie i zagrożenia asymetryczne. Zarówno Stała Morska Grupa 1 NATO (SNMG1), jak i Stała Grupa Morskich Środków Przeciwdziałania NATO 1 (SNMCMG1) będą częścią DYNAMIC MESSENGER 22.

DYNAMIC MESSENGER 22 będzie prowadzony pod wspólnym kierownictwem Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji w Stanach Zjednoczonych oraz Sojuszniczego Dowództwa Morskiego MARCOM w Northwood w Wielkiej Brytanii.

Źródło: globalsecurity.org

Przeczytaj też:

Interwencja US Navy i Royal Nevy w Cieśninie Ormuz

Portugalski okręt podwodny NRP Arpão po raz pierwszy zawinął do RPA

AMW podczas European Defence Innovation Days 2023

Rusza BALTOPS 23

58. rocznica utworzenia 12 Dywizjonu Trałowców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *