Ćwiczenia 6 floty US Navy na Morzu Czarnym

USS Porter (DDG 78 - Arleigh Burke-class). / Zdjęcie: US Navy
USS Porter (DDG 78 – Arleigh Burke-class). / Zdjęcie: US Navy

Niszczyciel rakietowy USS Porter (DDG 78) klasy Arleigh Burke, samolot patrolowy P-8A Poseidon Maritime Patrol (MPA) z eskadry patrolowej VP-47, cztery myśliwce F-16 Fighting Falcons z 31. Skrzydła Myśliwskiego z Bazy Lotnictwa Aviano we Włoszech, tankowiec KC-135 oraz MQ-9 Reaper z 52. Oddziału 2 Grupy Operacji Ekspedycyjnych w bazy lotniczej w Mirosławcu w Polsce, przeprowadziły wspólną misję szkoleniową na Morzu Czarnym.

Misja szkoleniowa odbyła się na wodach międzynarodowych i w przestrzeni powietrznej Morza Czarnego. Miała na celu przeszkolenie sił amerykańskich w zakresie integracji, działania i komunikacji podczas wykonywania operacji naziemnych i powietrznych.

Wiceadmirał Gene Black, dowódca 6 floty US Navy stwierdził iż:

„Integracja z US Air Force Europe podczas tej misji szkoleniowej umożliwiła nam przeprowadzenie realistycznego i odpowiedniego szkolenia w celu wzmocnienia amerykańskiej obecności w regionie Morza Czarnego”.

Jednostki uczestniczące przeprowadziły scenariusze szkoleniowe obejmujące manewry taktyczne i łączność.

Ponadto okręty wojenne i lotnictwo zabrało udział w ćwiczeniach Sea Breeze, które odbywają się corocznie. Ćwiczenia morskie mają charakter wielonarodowy współprowadzone są głównie przez Stany Zjednoczone i Ukrainę. Współpraca podczas ćwiczeń między państwami ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa regionalnego na Morzu Czarnym.

Szósta Flota Stanów Zjednoczonych z siedzibą w Neapolu we Włoszech prowadzi pełne spektrum morskich operacji w porozumieniu z sojusznikami i partnerami w celu wspierania narodowych interesów USA oraz bezpieczeństwa i stabilizacji w Europie i Afryce.

Źródło: navy.mil