Chiny, Rosja i Iran przeprowadziły manewry morskie na Oceanie Indyjskim

Rosyjsko-chińsko-irańskie manewry morskie CHIRU 2022 w Oceanie Indyjskim. / Zdjęcie: Russian Defence Ministry
Rosyjsko-chińsko-irańskie manewry morskie CHIRU 2022 w Oceanie Indyjskim. / Zdjęcie: Russian Defence Ministry

W dniach 18-22 stycznia w Zatoce Omańskiej odbyły się rosyjsko-chińsko-irańskie manewry morskie CHIRU 2022. Manewry miały na celu przećwiczenie wspólnych działań z Siłami Powietrzno-Kosmicznymi w celu ochrony interesów narodowych na Oceanie Indyjskim.

W ćwiczeniach morskich wzięło udział ponad 140 statków i okrętów wojennych, ponad 60 samolotów i około 10 tys. wojskowych. Ze strony Rosji brała w nich udział grupa okrętów Floty Pacyfiku, składająca się z krążownika rakietowego Wariag, dużego okrętu przeciwpodwodnego Admirał Tribuc i dużego tankowca morskiego Boris Butoma.

– Celem manewrów było wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie, promocja współpracy naszych trzech krajów i pokazanie zdolności do wspólnego wspierania pokoju światowego i bezpieczeństwa morskiego – skomentował irański admirał Mostafa Tajeddini.

“W trakcie działań praktycznych okręty marynarki wojennej Rosji wspólne z jednostkami z Chin i Iranu przeprowadziły ostrzał artyleryjski celu morskiego, przećwiczyły wspólne manewry taktyczne, wykonały zadania poszukiwawczo-ratownicze na morzu” – przekazało w oświadczeniu rosyjskie ministerstwo obrony.

Admirał Tajeddini dodał, że ćwiczenia miały na celu m.in. poprawę bezpieczeństwa międzynarodowego handlu morskiego oraz wymianę doświadczeń operacyjnych i taktycznych. Były to już trzecie wspólne ćwiczenia flot wojennych Iranu, Rosji i Chin.

Źródło: PAP, TVN24, sputnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *