Chińska, rosyjska, irańska marynarka wojenna przeprowadzają gry wojenne

Rosyjski okręt wojenny projektu 1164 Marszałek Ustinow (krążownik rakietowy). / Zdjęcie: Tass
Rosyjski okręt wojenny projektu 1164 Marszałek Ustinow (krążownik rakietowy). / Zdjęcie: Tass, zdjęcie poglądowe

Marynarki wojenne Chin, Rosji i Iranu ostrzelały cele morskie podczas pierwszego dnia morskiej gry wojennej 2023.

Rzecznik wspólnych ćwiczeń kontradmirał Mostafa Tajoddini powiedział w piątek, że na tym etapie połączonej gry wojennej 2023 jednostki z Rosji, Chin i Iranu od wczesnego ranka prowadzą manewry w północnych obszarach Oceanu Indyjskiego.

Jednostki strzelały do wcześniej ustalonych celów na powierzchni oceanu prowadzonych przez irański niszczyciel Sahand, zauważył dowódca.

W następnej fazie jednostki będą kontynuować grę wojenną pod nadzorem dronów należących do armii Islamskiej Republiki Iranu i Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), dodał.

Połączona gra wojenna 2023 morskiego pasa bezpieczeństwa jest czwartym wspólnym ćwiczeniem Rosji, Chin i Iranu, które odbywają się w ostatnich miesiącach.

Warto wspomnieć, że Kazachstan i Pakistan biorą udział w tegorocznej grze wojennej jako obserwatorzy. Dwudniowe ćwiczenia odbywają się na Morzu Omańskim i północnych obszarach Oceanu Indyjskiego.

Jest to kolejny dowód na ścisłą współpracę pomiędzy tymi państwami wynikającą z pomocy Chin i Iranu dla Rosji w wojnie z Ukrainą.

Źródło: GlobalSecurity.org

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *