Ceremonia wodowania hiszpańskiego okrętu podwodnego S-81 Isaac Peral S-80

Nowy hiszpański nowy okręt podwodny S-81 Isaac Peral.
Nowy hiszpański nowy okręt podwodny S-81 Isaac Peral.

22 kwietnia 2021 roku hiszpańska stocznia Navantia zwoduje nowy okręt podwodny S-81 Isaac Peral. Ceremonia odbędzie się w Navantia w Kartagenie w Hiszpanii. S-81 to pierwszy okręt podwodny klasy S-80 zaprojektowany i zbudowany dla hiszpańskiej marynarki wojennej przez Navantia. Oficjalna ceremonia będzie transmitowana na żywo przez YouTube 22 kwietnia 2021 r. o godzinie 13:15. W ceremonii udział wezmą Jego Królewska Mość Król Felipe VI w towarzystwie Jej Królewskiej Mości Królowej, Księżnej Asturii i Jej Królewskiej Mości Infantki Sofii.

Dzięki programowi S-80 Hiszpania staje się jednym z nielicznych krajów, które mogą projektować i budować okręty podwodne. Niezbędne do tego jest posiadanie wysoko wykwalifikowanej kadry w branży przemysłowej i technologicznej.

S-80, zwany również klasą Isaac Peral, to hiszpańskie okręty podwodne produkowane przez hiszpańską firmę Navantia w stoczni Cartagena dla hiszpańskiej marynarki wojennej. Kolejnymi etapami będą testy w porcieh i na morzu, które obejmują zanurzenie do maksymalnej głębokości operacyjnej. Pierwszy rejs planowany jest na początek 2022 roku. Okręt ma być dostarczony Marynarce Wojennej na początku 2023 roku.

Okręty podwodne będą miały długość całkowitą 80,8 m, średnicę 7,3 mi wyporność zanurzeniową około 3000 ton. Posiadają zintegrowany system walki i system sterowania okrętem opracowany przez Navantia Sistemas. Okręty będą wyposażone w BEST-AIP, niezależny od powietrza napęd, który zasili jednostkę w energię elektryczną na dowolnej głębokości, tak aby mógł pozostawać pod wodą przez dłuższy czas.

S-80 znacznie poprawił swoje zdolności ukrywania się. Okręty podwodne S-80 to jedne z najbardziej zaawansowanych konwencjonalnych okrętów podwodnych na świecie.

S-80 jest napędzany napędem niezależnym od powietrza (AIP), umożliwiającym długie przebywanie w zanurzeniu. Układ napędowy obejmuje trzy silniki wysokoprężne o mocy 1200 kW każdy, główny silnik elektryczny o mocy 3500 kW oraz niezależny od powietrza reaktor napędowy (AIP) o mocy 300 kW. Okręt podwodny będzie mógł osiągnąć prędkość powierzchniową 12 węzłów (22 km / h) i 19 węzłów (35 km / h) w zanurzeniu. S-80 ma załogę składającą się z 32 marynarzy.

S-80 jest uzbrojony w wyrzutnie torped kal. 533 mm, posiada sześć wyrzutni torpedowych z których będzie mógł wystrzeliwać różnego rodzaju uzbrojenie, w tym miny, torpedy DM2 A4, torpedy MK48, pociski przeciwokrętowe Harpoon i pociski manewrujące dalekiego zasięgu Tomahawk.

Źródło: www.navyrecognition.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *