Australia zapłaci 555 mln euro Naval Group za zerwanie kontraktu

HMAS Sheean (SSG 77) Royal Australian Navy w porcie Fremantle w Australii Zachodniej. / Zdjęcie: Bahnfrend/commons.wikimedia.org.

Rząd australijski postanowił zapłacić 830 mln dolarów (555 mln euro) rekompensaty dla francuskiej firmy Naval Group za zerwanie kontraktu na budowę nowych okrętów podwodnych. Umowa została rozwiązana przez poprzedni rząd.

W oświadczeniu prasowym premier Australii Anthony Albanese powiedział:

Poprzedni rząd podjął decyzję o rozwiązaniu umowy w oparciu o informacje dotyczące wymagań dla Australijskich Sił Obronnych. Decyzja ta została wówczas zaakceptowane przez Partię Pracy wraz z opozycją. Zaproponowaliśmy uczciwą i sprawiedliwą ugodę w wysokości 555 milionów euro (około 830 milionów dolarów) z Naval Group.

W kwietniu 2016 roku Naval Group została wybrana jako partner dla zaprojektowania u budowy 12 okrętów podwodnych Barracuda Block 1A dla Royal Australian Navy (RAN). Następnie podpisano umowę o partnerstwie strategicznym między Naval Group a byłym rządem Australii w lutym 2019 r.

Firma podpisała pierwszą umowę projektową w marcu 2019 roku. Według Naval Group decyzja o przerwaniu programu projektowania i budowy okrętów podwodnych typu Attack była spowodowana planem władz australijskich dotyczącym zakupu atomowych okrętów podwodnych we współpracy z USA i Wielką Brytanią.

Razem trzy państwa mają stworzyć tworzą trójstronny pakt bezpieczeństwa znany jako AUKUS. Dzięki odszkodowaniu dla francuskiej firmy rząd australijski dąży teraz do poprawy stosunków między Francją a Australią.

Anthony Albanese dodał:

Biorąc pod uwagę powagę wyzwań, przed którymi stoimy zarówno w regionie, jak i na całym świecie, ważne jest, aby Australia i Francja ponownie zjednoczyły się, aby bronić naszych wspólnych zasad i interesów. Z niecierpliwością czekam na przyjęcie zaproszenia prezydenta Macrona do odwiedzenia naszego kraju i na dalszą bliską współpracę tak by pogłębić strategiczne partnerstwo między naszymi narodami.

Izrael kupi niemieckie okręty podwodne

Firma Elbit Systems UK otrzymała kontrakt na kwotę 166 mln USD na program szkolenia morskiego Royal Navy Future Naval Training

Australia rozważa leasing atomowych okrętów podwodnych

“Porcupines at sea” – Royal Navy jest coraz mniejsza