Australia-US Submarine Officer Pipeline Act – ustawa dla australijskich podwodniaków


Witold RYCHTER


Okręt podwodny typu Collins z silnikiem wysokoprężnym i elektrycznym Royal Australian Navy znajduje się w porcie w Sydney (12 października 2016 r.). Okręty te maja być zastąpione nowym atomowymi okrętami podwodnymi. / Zdjęcie: Peter Parks/AFP via Getty Images
Okręt podwodny typu Collins z silnikiem wysokoprężnym i elektrycznym Royal Australian Navy znajduje się w porcie w Sydney (12 października 2016 r.). Okręty te maja być zastąpione nowym atomowymi okrętami podwodnymi. / Zdjęcie: Peter Parks/AFP via Getty Images

Amerykańscy prawodawcy przedstawili w tym tygodniu ustawę, która umożliwia uruchomienie programu szkolenia oficerów Królewskiej Marynarki Wojennej Australii w obsłudze okrętów podwodnych o napędzie atomowym na terytorium USA. Ponieważ Australia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone pracują nad wspólnym projektem opracowania i wprowadzenia na wyposażenie Marynarki Wojennej Australii nowych okrętów podwodnych o napędzie atomowym, które mają operować m.in., na Pacyfiku.

Ustawa Australia-US Submarine Officer Pipeline Act ma pozwolić australijskim oficerom marynarki rozpocząć szkolenie w Stanach Zjednoczonych, aby nauczyć się dowodzenia i zaznajomienia technicznego z okrętami podwodnymi o napędzie atomowym, zanim ostatecznie zostaną dowódcami przyszłych okrętów.

Australia eksploatuje obecnie sześć okrętów podwodnych z napędem spalinowo-elektrycznym z pociskami kierowanymi. Dwanaście francuskich okrętów podwodnych z silnikiem Diesla miało zastąpić okręty podwodne typu Collins na mocy umowy z Naval Group w 2019 roku. Ale Australia zeszłej jesieni zmieniła zdanie i ogłosiła plan AUKUS, aby zamiast tego z pomocą Wielkiej Brytanii i USA nabyć okręty podwodne o napędzie atomowym.

Okręty te choć są zdecydowanie droższe, to są cichsze i trudniejsze do wykrycia, i mogą dłużej pozostawać w zanurzeniu, ponieważ nie muszą wynurzać się. Australia, która staje się coraz bardziej widoczna w zwalczaniu chińskich działań wojskowych na Pacyfiku, zdecydowała się na azakup atomowych okrętów podwodnych które lepiej będą przystosowane do ewentualnej operacji przeciwko czołowemu światowemu konkurentowi.

Należy pamiętać iż Chiny również posiadają własne atomowe okręty podwodne i stale rozwijają swój potencjał wpływając w ten sposób na wzrost napięcia pomiędzy sąsiadującymi z Chinami państwami. Tym bardziej iż Chiny od jakiegoś już czasu realizują politykę znaczącego oddziaływania na morskie szlaki handlowe w rejonie Azji.

Kilku urzędników zaangażowanych w amerykański program okrętów podwodnych zauważyło, że kobiety po raz pierwszy zaczęły służyć na okrętach podwodnych w 2011 roku, ale nikt nie objął dowództwa nad okrętem podwodnym, co odzwierciedla długi czas osiągnięcia biegłości w obsłudze tych skomplikowanych okrętów wojennych. Wpływa to również na możliwość awansu na stanowiska decyzyjne – kierownicze. Pomysł zdobywania wiedzy w Australii polega na rozpoczęciu szkolenia kadry młodych oficerów już teraz, aby byli gotowi przejąć dowództwo nad okrętami podwodnymi kraju, gdy nadejdzie czas.

„Sojusz AUKUS to najważniejsze partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa narodowego, które Ameryka zawarła od dziesięcioleci”

– powiedział w komunikacie prasowym przedstawiciel Joe Courtney, D-Conn.

„Podczas gdy prace [projektowe] trwają, sensowne jest otwarcie programów szkolenia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych dla oficerów marynarki wojennej Australii, aby nabyli biegłości w obsłudze atomowych okrętów podwodnych”.

„Nasza ustawa zezwoli na program edukacyjny i szkoleniowy dla załóg przyszłych okrętów podwodnych Królewskiej Marynarki Wojennej w celu uzyskania formalnych umiejętności w zakresie najwyższych standardów technologii marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Przyszła wyszkolona kadra będzie dowodzić flotą okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Ta ustawa cieszy się pełnym poparciem grupy roboczej AUKUS” – dodał.

Zgodnie z komunikatem prasowym program co roku wprowadzałby co najmniej dwóch australijskich oficerów do przeszkolenia w Navy Nuclear Propulsion School, zapisania się na kurs podstawowy Submarine Office Basic Coursew, a następnie przydzielenia do służby na operacyjnej na amerykańskim okręcie podwodnym.

Przeczytaj też:

Australia rozważa leasing atomowych okrętów podwodnych

Australia zapłaci 555 mln euro Naval Group za zerwanie kontraktu

Fregaty klasy Hunter

Zatopiono ulubionego Raptora Putina

Nowe łodzie minerskie dla Marynarki Wojennej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *