AUKUS – partnerstwo na rzecz przyszłości

Przyszłe australijskie okręty podwodne o napędzie jądrowym budowane w ramach programu AUKUS mają zapewnić w przyszłości Australii elitarne członkostwo w “klubie” zaledwie siedmiu krajów (Francja, Wielka Brytania, USA, Rosja, Chiny, Indie) , które eksploatują okręty podwodne o napędzie jądrowym.

Projekt ten ma zapewnić znaczące długoterminowe korzyści strategiczne dla Australii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Wzmacnia to połączone zdolności przemysłowe trzech partnerów AUKUS, dzięki zacieśnieniu współpracy, wzmocnieniu i odporności trójstronnych łańcuchów dostaw.

Stany Zjednoczone w ramach tego programu prawdopodobnie będą musiały zmienić niektóre przepisy dotyczące transferu zaawansowanej technologii oraz co istotne w większym stopniu zaangażować się w budowę tych okrętów, gdyż przemysł australijski na tym etapie nie jest jeszcze gotowy samodzielnie realizować takie projekty. Nawet ze wsparciem partnerów. Dlatego z programu budowy okrętów podwodnych najprawdopodobniej Australia wybierze jednak opcję zakupu gotowych jednostek w USA. Takie rozwiązanie będzie szybsze odnośnie pozyskania nowych jednostek i wzmocnienia potencjału RAN.

To jest niestety efekt zerwania umowy pomiędzy Australią a Francją odnośnie budowy konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Attack. Nikt wtedy nie przewidywał iż przemysł australijski może mieć problemy z budową bardziej skomplikowanych atomowych okrętów podwodnych.

W ciągu ostatnich 18 miesięcy Australia, Wielka Brytania i USA ściśle współpracowały w celu opracowania optymalnej ścieżki zakupu przez Australię okrętów podwodnych o napędzie jądrowym.

Najważniejsze zagadnienia programu AUKUS:

  • Szereg możliwości dla australijskiego personelu do pracy i uczenia się od brytyjskich i amerykańskich marynarek wojennych, w tym poprzez zwiększone wizyty w australijskich portach brytyjskiej Royal Navy i okrętów podwodnych o napędzie jądrowym US Navy;
  • Zwiększona wysunięta obecność okrętów podwodnych Royal Navy i US Navy o napędzie jądrowym w Australii, aby pomóc w rozwijaniu naszej bazy wiedzy i zdolności przemysłowych;
  • Dostawa trzech okrętów podwodnych typu Virginia o napędzie jądrowym dla Royal Australian Navy już na początku lat 2030., z możliwością nabycia do dwóch kolejnych w razie potrzeby;
  • Opracowanie, budowa i dostawa dla Royal Australian Navy zaawansowanego okrętu podwodnego o napędzie atomowym o nazwie “SSN-AUKUS“, wykorzystującego technologie australijskie, brytyjskie i amerykańskie.

Należy mieć tylko nadzieje iż cały program zostanie zrealizowany w zakładanych terminach.

Źródło: Royal Australian Navy

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *