Atomowy okręt podwodny HMS Courageous zamieniony na muzeum

HMS Courageous
HMS Courageous

Baza morska w Plumouth może się stać głównym centrum utworzenia nowego Muzeum Zimnej Wojny i Dziedzictwa Morskiego, którego centralnym punktem będzie wycofany ze służby atomowy okręt podwodny HMS Courageous.

Plumouth to swego czasu największa baza morska w Europie Zachodniej. Tradycje tej bazy sięgają XVI wieku. Na początku XXI wieku w Plymouth podjęto decyzję odnośnie zachowania okrętu wojennego HMS Courageous, który został w 1992 roku wycofany ze służby. Miłośnicy marynistyki przekonali Ministerstwo Obrony Narodowej by zezwoliło na stworzenie nowego muzeum. Z okrętu usunięto paliwo jądrowe, pusty przedział reaktora dzięki wolontariuszom zapełnił się licznymi pamiątkami oraz wyposażeniem związanym z historią okrętów podwodnych. Okręt do zwiedzania po raz pierwszy został udostępniony w 2002 roku (dok nr 3 w Devonport South Yard).

Basen numer 3 w Devonport. HMS Courageous (na dole po prawej) otoczony jest kadłubami 11 innych okrętów podwodnych wycofanych ze służby. / Zdjęcie: Andy Amor
Basen numer 3 w Devonport. HMS Courageous (na dole po prawej) otoczony jest kadłubami 11 innych okrętów podwodnych wycofanych ze służby. / Zdjęcie: Andy Amor

MON w 2007 odmówił naprawy przeciekającego kadłuba i okręt został odholowany do doku nr 3 gdzie stacjonowały wycofane ze służby okręty podwodne. W 2016 przeprowadzono kosmetyczną naprawę i ponownie okręt został udostępniony publiczności. Okręt aktualnie znajduje się w suchym doku nr 10 i przechodzi rutynowy okres przeglądu odnośnie szczelności kadłuba. Ponowne przekazanie okrętu publiczności ma nastąpić na początku 2021 roku.

Źródło: Royal Navy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.