Anduril zbuduje autonomiczne pojazdy podwodne dla australijskiej marynarki wojennej

Autonomiczny pojazd podwodny Andurila. / Zdjęcie: Anduril
Autonomiczny pojazd podwodny Andurila. / Zdjęcie: Anduril

Zgodnie z opublikowanym komunikatem prasowym przez Anduril Industries, firma zajmująca się technologiami obronnymi i australijskie siły obronne rozpoczynają negocjacje handlowe w sprawie współfinansowanego w wysokości 100 mln USD programu projektowania, rozwoju i produkcji bardzo dużych autonomicznych pojazdów podwodnych (XL-AUV) dla Królewskiej Marynarki Wojennej Australii.

XL-AUV będzie niedrogim, autonomicznym, wytrzymałym, wielozadaniowym pojazdem AUV. Jest modułowy, konfigurowalny i można go zoptymalizować pod kątem różnych ładunków dla szerokiej gamy misji wojskowych i niemilitarnych, takich jak zaawansowany wywiad, inspekcja infrastruktury, obserwacja, rozpoznanie i celowanie.

Trzyletni program rozwoju XL-AUV ma niezwykle ambitny harmonogram dostaw, który będzie obejmował ocenę zdolności i prototypowanie w rekordowym czasie przy użyciu zaawansowanych systemów mających istotny wpływ zarówno na rozwój jak i zdolności Anduril. W ciągu trzech lat trwania programu do Royal Australian Navy zostaną dostarczone trzy prototypy.

Firma Anduril udowodniła, że jest w stanie realizować zamówienia znacznie szybciej niż przyjęte harmonogramy. W 2020 roku Anduril stał się najmłodszą firmą, która wygrała rekordowy program z rządem Stanów Zjednoczonych od zakończenia wojny koreańskiej dzięki programowi Autonomous Surveillance Towers (AST).

Anduril zaczął również opracowywać kompleksowe rozwiązanie do zwalczania dronów w 2019 r., które Dowództwo Operacji Specjalnych USA wybrało jako swój system w umowie o wartości 1 mld USD w 2022 r.

Anduril zaprojektuje, opracuje i wyprodukuje pojazdy XL-AUV w Australii. Anduril będzie rekrutować, budować i utrzymywać wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą. Aby wesprzeć projektowanie, rozwój i produkcję programu, Anduril planuje zatrudnić dziesiątki pracowników na stanowiskach wysoko wykwalifikowanych, takich jak inżynieria morska, rozwój oprogramowania, zaawansowana produkcja, robotyka, projektowanie napędów, operacje misyjne i wiele innych.

Ponadto Anduril będzie aktywnie współpracować z innymi australijskimi MŚP oraz środowiskami badawczymi i technologicznymi, aby pozyskać prawie wszystkie elementy łańcucha dostaw dla programu.

Jeśli chodzi o pojazdy podwodne, Royal Australian Navy już używa Double Eagle Mk. II ROV, który jest wyposażony w reflektor, kamerę telewizyjną o słabym oświetleniu do zastosowań zamkniętych oraz pokładowy sonar do identyfikacji bliskiego zasięgu.

Polecenia są przekazywane przez łącze światłowodowe wewnątrz 1000-metrowej uwięzi pojazdu, która również przekazuje obrazy z czujników, które są następnie wyświetlane na wielofunkcyjnej konsoli na okręcie w sali operacyjnej.

Każdy pojazd ROV Double Eagle jest wyposażony albo w ładunek utylizacyjny podwieszony pod spodem, albo w wybuchowy lub mechaniczny przecinak przeznaczony do przecinania liny stalowej lub łańcucha podtrzymującego zacumowane miny.

Przeczytaj też:

HII zbuduje dodatkowy niszczyciel US Flight Navy Arleigh Burke klasy III

General Dynamics zmodernizuje bezzałogowe pojazdy podwodne do zwalczania min

US Navy otrzyma nowe pojazdy podwodne Remus 300

Rosja koncentruje się na rozwoju atomowych okrętów podwodnych

Naval Group Australia i ASC poszukują przyszłych inżynierów okrętów podwodnych

L3Harris kończy projekt Hypersonic and Ballistic Tracking Space Sensor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *