Amerykański niszczyciel rakietowy USS Gravely w gdyńskim porcie

Amerykanski niszczyciel rakietowuy USS-Gravely. / Zdjęcie: por. mar. Damian Przybysz/Facebook
Amerykanski niszczyciel rakietowuy USS Gravely. / Zdjęcie: por. mar. Damian Przybysz/Facebook

Okręt amerykańskiej Marynarki Wojennej, niszczyciel rakietowy USS Gravely wszedł w czwartek 5 maja do portu w Gdyni celem uzupełnienia zapasów – przekazała rzeczniczka prasowa 3. Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego kmdr ppor. Anna Sech. Okręt uzupełnia zapasy, pomimo tego, że według niektórych polskich „analityków” jednostka o takich rozmiarach jest za duża na wody Bałtyku.

Jednostka cumuje przy Nabrzeżu Francuskim i najprawdopodobniej w piątek opuści port. Taki sam okręt już trzy lata temu cumował w gdyńskim porcie. W 2019 roku udostępniono obiekt dla zwiedzających.

Zespół Badań i Analiz Militarnych wydający czasopisma o tematyce militarnej napisał, że “USS Gravely operuje na Bałtyku w ramach amerykańskiego wsparcia dla europejskich sojuszników w dobie potencjalnego zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej, współpracując w tym czasie m.in. z jednostkami NATO-wskiego zespołu SNMG-1″.

Amerykański okręt przeznaczony jest do uzupełniania potencjału bojowego krążowników AEGIS typu Ticonderoga w obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. 

Przeczytaj też:

Polsko – Amerykańskie szkolenie na Bałtyku

USA twierdzi, że okręt podwodny nie wpłynął na rosyjskie wody terytorialne

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Forrest Sherman zawinął do Gdańska

Szturmowy okręt podwodny Boise nadal „uziemiony”

Nurkowie z Azji Południowo-Wschodniej mogli znaleźć amerykański okręt podwodny zaginiony podczas II wojny światowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *