Admiral Makarow nowym okrętem flagowym Floty Czarnomorskiej

Fregata Admirał Makarow. / Zdjęcie: Wikimedia Commons
Fregata Admirał Makarow. / Zdjęcie: Wikimedia Commons

Dowództwo Floty Czarnomorskiej wyznaczyło nowy okręt flagowy na miejsce zatopionego krążownika rakietowego Moskwy – to Admirał Makarow fregata projektu 11356R. Natomiast dowództwo floty ukraińskiej jest gotowe na to, by Admiral Makarow mógł powtórzyć losy Moskwy – donosi ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.

Dziennikarz, który był korespondentem agencji UNIAN w Moskwie, dodał, że właśnie w oparciu o ten okręt działa teraz grupa operacyjna Floty Czarnomorskiej.

– Dowództwo floty jest przygotowane na to, że Admirał Makarow może powtórzyć los krążownika Moskwa. W takim przypadku pałeczkę jako okręt flagowy przejmie fregata Admirał Essen – dodał Cymbaluk.

Pamiętać należy iż Ukraina ma otrzymać pociski przeciwokrętowe Harpoon, dzięki którym może “polować” na rosyjskie okręty wojenne. Wtedy takie informacje o możliwości zatopienia kolejnych okrętów wojennych muszą być brane na poważnie. Ukraina zyska dzięki nowemu uzbrojeniu możliwość neutralizacji rosyjskich okrętów wojennych i być może uda się stronie ukraińskiej odblokować własne porty.

Przed kilkoma dniami pojawiły się niepotwierdzone informacje o pożarze na pokładzie Admirała Makarowa. Fregata rakietowa Admirał Makarow weszła do służby w armii rosyjskiej w 2017 roku. Jej bliźniacze jednostki Admirał Essen i Admirał Grigorowicz brały udział w interwencji rosyjskiej w Syrii, prowadząc ostrzały z użyciem pocisków manewrujących Kalibr.

Przeczytaj też:

Najprawdopodobniej rakieta typu Neptun trafiła w rosyjską fregę Admirał Makarow

Indie wzmacniają siły ZOP

Operacja „Ostfront” cz. 1

Operacja „Ostfront” cz. 2

Rosyjskie okręty wojenne na polskich wodach

Pierwsze zdjęcia zatopionej Moskwy

Rosyjskie okręty wojenne wycofane z Morza Czarnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.