21 rosyjskich okrętów Floty Czarnomorskiej jest na Morzu Czarnym

Rosyjskie okręty wojenne (Flota Czarnomorska). / Zdjęcie: Tavrichesky Alexander/Ukrafoto/East News
Rosyjskie okręty wojenne (Flota Czarnomorska). / Zdjęcie: Tavrichesky Alexander/Ukrafoto/East News

Ukraińska Marynarka Wojenna poinformowała, że na Morzu Czarnym znajduje się aktualnie 21 rosyjskich okrętów wojennych. Cztery z nich mogą przenosić do 24 rakiet manewrujących Kalibr. Natomiast rosyjskie okręty zlokalizowane na Morzu Śródziemnym mogą przenosić do 76 takich rakiet. Na szczęście dla Ukrainy, okręty te nie mogą tych rakiet wystrzelić w kierunku Ukrainy ze względu na trajektorię lotu, które przebiegałaby przez kraje należące do NATO.

Marynarka wojenna Ukrainy oświadczyła, że wojska rosyjskie używają w atakach przeciwko oddziałom ukraińskim zakazanej broni chemicznej – granatów K-51 z chloropikryną, mającą właściwości gazu bojowego.

W oświadczeniu cytowanym przez agencję Interfax-Ukraina marynarka wojenna podała, że takie granaty zrzucane są z dronów na żołnierzy ukraińskich na wschodzie kraju.

Chloropikryna

Chloropikryna to lotna ciecz, której w czasie pierwszej wojny światowej używano jako bojowego środka trującego. Rozpuszcza się w wielu bojowych środkach trujących (iperyty, fosgen, difosgen, fosforoorganiczne bojowe środki trujące). Otrzymany w 1848 roku przez Johna Stenhousa, używany także jako nematocyd oraz fumigant.

Źródło: PAP, Interia.pl

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *