U-31 z wizytą w Gdyni

Print Friendly, PDF & Email
U-31. / Zdjęcie: Wolfgang Greiner
U-31. / Zdjęcie: Wolfgang Greiner

W Gdyni zacumował okręt podwodny Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine) typu 212A, U-31 (S 181). Wizyta niemieckiego okrętu podwodnego odbywa się w trakcie największych, międzynarodowych ćwiczeń na Morzu Bałtyckim, “Baltops 24”. Jednostka pozostanie w gdyńskim porcie do 18 czerwca.

Okręt podwodny wpłynął do portu by zapewnić załodze odpoczynek i uzupełnić zapasy żywności. Dawno nie odwiedził portu w Gdyni okręt podwodny. Wizyta jest o tyle interesująca że w najbliższych tygodniach mamy poznać wstępnie wybrane oferty firm mających wybudować dla Marynarki Wojennej RP okręty podwodne w ramach programu “Orka”.

Konstrukcja okrętów tego typu stanowi rozwinięcie wyprodukowanych dla Izraela jednostek typu 800, z wykorzystaniem takiej samej niemagnetycznej stali o dużej wytrzymałości na rozciąganie. Prędkość maksymalna okrętu z wykorzystaniem układu AIP bez użycia głównych baterii elektrycznych okrętu wynosi 8 węzłów.

Typ 212A został wyposażony w wysoko zintegrowany system zarządzania i kontroli broni, który integruje sensory, uzbrojenie oraz układ nawigacyjny. Kompleks ten oparty jest o wydajną szynę danych oraz układ obliczeń rozproszonych. W skład układu uzbrojenia okrętu wchodzi sześć wyrzutni torpedowych kalibru 533 mm, w dwóch grupach po trzy wyrzutnie każda, których działanie oparte jest na zasadzie wypchnięcia torpedy za pomocą tłoka wodnego. Podstawowe uzbrojenie stanowi torpeda ciężka DM2A4 Seehecht3.

Źródło: Gospodarka Morska, Wikipedia

Przeczytaj też:.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *