Święto Marynarki Wojennej

Print Friendly, PDF & Email
Zdjęcie: Wojsko Polskie / Małgorzata Zimnoch
Zdjęcie: Wojsko Polskie / Małgorzata Zimnoch

Uroczystości z asystą honorową Marynarki Wojennej, piknik marynarski, pokazy dynamiczne oraz pokazy okrętów i sprzętu wojskowego – to najważniejsze wydarzenia tegorocznego Święta Marynarki Wojennej. Główne obchody odbyły się w niedzielę, 30 czerwca, w Gdyni.

Zgodnie z tradycją obchody Święta Marynarki Wojennej zainaugurowało podniesienie Wielkiej Gali Banderowej o godzinie 08:00 na wszystkich okrętach w bazach morskich MW. W ten sposób marynarze podkreślili uroczysty charakter święta. Marynarze wzięli udział w uroczystościach upamiętniających tradycje i historię polskich sił morskich. Delegacja Marynarki Wojennej na czele z Inspektorem MW wiceadmirałem Jarosławem Ziemiańskim złożyła wiązanki kwiatów przy pomniku Polska Morskiej na Skwerze Kościuszki w Gdyni.

Przed historycznym niszczycielem ORP Błyskawica odbył się uroczysty apel z okazji Święta MW, podczas którego wyróżniającej się kadrze wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia. Uroczyste obchody zwieńczył świąteczny salut (21 strzałów armatnich) i defilada pododdziałów.

Doskonałą okazją żeby zapoznać się ze współczesnym uzbrojeniem Marynarki Wojennej był Piknik Marynarski, podczas którego odbyła się prezentacja sprzętu wojskowego, pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej MW czy pokazy dynamiczne z udziałem okrętu ratowniczego ORP Piast, Brzegowej Grupy Ratowniczej, Jednostki Wojskowej Formoza oraz śmigłowców czeskich sił powietrznych.

Można było także zwiedzać pokłady jednostek Marynarki Wojennej: okrętu podwodnego ORP Orzeł, okrętu rakietowego ORP Piorun, niszczyciela min ORP Albatros oraz okrętu-muzeum ORP Błyskawica, a także posmakować grochówki wojskowej i chleba z piekarni polowej.

Z okazji Święta Marynarki Wojennej odbył się koncert, na którym wystąpił Zespół Wokalny Klubu Marynarki Wojennej Riwiera, Zespół Kropelki, Revival i Reling oraz solistki z Klubu 3 Flotylli Okrętów, Zespół Pejota z Lotniczej Akademii Wojskowej oraz zaprzyjaźniony zespół Winderain z Gdyni.

***

Tradycja obchodów Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem. Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza lub inaczej Dni Morza, obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu. Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie. Święto MW po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto Marynarki Wojennej zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca, jako finał obchodów Święta Morza.

Źródło: Wojsko Polskie

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *