Rosja prowadzi ćwiczenia przeciw okrętom podwodnym na Bałtyku

Print Friendly, PDF & Email
Rosyjska korweta typu Parchim Kabardino-Balkaria strzelająca pociskami RBU-6000. / Zdjęcie: JP_Ronald
Rosyjska korweta typu Parchim Kabardino-Balkaria strzelająca pociskami RBU-6000. / Zdjęcie: JP_Ronald

Według informacji opublikowanych przez agencję prasową Tassa 26 kwietnia 2022 r. okręty Floty Bałtyckiej do zwalczania okrętów podwodnych (ASW), korweta typu Parchim i śmigłowce ćwiczyły poszukiwanie, wykrywanie i eliminowanie symulowanego okrętu podwodnego wroga podczas ćwiczeń.

Jak poinformowało biuro prasowe, załogi skutecznie klasyfikowały cele treningowe i eliminowały je za pomocą broni ASW. Dodatkowo odbyło się podczas ćwiczeń strzelanie rakietami przeciw okrętom podwodnym RBU-6000 i testowano broń torpedową.

Poza tym marynarze eliminowali cele ćwiczebne na morzu i w powietrzu za pomocą systemów artyleryjskich oraz prowadzili różne ćwiczenia na pokładach okrętów.

Ka-27PL to główny śmigłowiec przeciw okrętom podwodnym Rosyjskiej Marynarki Wojennej. Jest przeznaczony do wykrywania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych będących zarówno pod wodą jak i na powierzchni w dzień i w nocy przy dobrej lub złej pogodzie na różnych głębokościach i przy różnych prędkościach.

Śmigłowiec może operować w odległości 200 km od bazy z której wystartował. Helikopter jest wyposażony w radar celowniczy Osminog, opadającą stację akustyczną, magnetometr i może przewozić boje akustyczne, torpedy, bomby głębinowe i znakujące. Potrafi skutecznie działać nawet na wzburzonym morzu.

Korweta typu Parchim (sowieckie oznaczenie Projekt 1331M), została opracowana dla marynarki wojennej NRD pod koniec lat 70. i zbudowana przez Wolgast Peene-Werft. Okręty zostały zaprojektowane do przybrzeżnej walki z okrętami podwodnymi.

RBU-6000 Smerch-2 to sowiecka rakieta przeciw okrętom podwodnym kalibru 213 mm. W zasadzie jest podobna do systemu Jeż Królewskiej Marynarki Wojennej podczas II wojny światowej.

System wszedł do służby w latach 1960-1961 i jest montowany na wielu rosyjskich jednostkach nawodnych. Składa się z dwunastu luf startowych w kształcie podkowy, które są zdalnie sterowane przez system kierowania ogniem Burya (który może również sterować RBU-1000 o mniejszym zasięgu).

Rakiety są zwykle wystrzeliwane salwami po 1, 2, 4, 8 lub 12 pocisków. Przeładowanie odbywa się automatycznie, a pojedyncze naboje są podawane do wyrzutni przez system ładowania 60UP z magazynu pod pokładem. Typowa pojemność magazynka to 72 lub 96 nabojów na wyrzutnię. Może być również używany do bombardowania celów na brzegu.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *