Raytheon blisko opracowania technologii zwalczania pocisków hipersonicznych
Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Raytheon Missiles & Defense 22 września 2022 r., firma Raytheon Technologies pomyślnie zakończyła przegląd wymagań systemowych związany z opracowaniem prototypu (SRR-P) Glide Phase Interceptor (GPI), który ma w przyszłości zwalczać broń hipersoniczną.
GPI ma na celu przechwytywanie broni hipersonicznej w fazie lotu ślizgowego, zapewniając USA i sojusznikom odpowiednią obronę przed zagrożeniami związanymi z pociskami hipersonicznymi. Ustalenie SRR-P pokazuje duże doświadczenie RMD z systemami pocisków wystrzeliwanych z pokładu okrętów wojennych i ich zdolność do adaptacji technologii hipersonicznych, które ostatecznie pomagają spełnić wymagania operacyjne floty wobec istniejących i przyszłych zagrożeń.
Po zakończeniu SRR-P, Raytheon Missiles & Defense przechodzi do wstępnego projektowania. Broń hipersoniczna to pociski, które poruszają się z prędkością od 5 do 25 razy większą niż prędkość dźwięku – około 1 do 5 mil na sekundę (1,6 do 8 kilometrów na sekundę).
Poniżej takich prędkości broń zostałaby scharakteryzowana jako poddźwiękowa lub naddźwiękowa, podczas gdy powyżej takich prędkości cząsteczki atmosfery dysocjują się w plazmę, co utrudnia kontrolę i komunikację z szybko poruszającym się pociskiem.
Broń o ukierunkowanej energii, taka jak lasery, może działać z większą prędkością, ale jest uważana za inną klasę uzbrojenia. Obecnie Chiny, Indie, Rosja i USA opracowały w pełni funkcjonalną broń naddźwiękową.
Źródło: Raytheon
Przeczytaj też:
HMAS Toowoomba testuje nowe rakiety ESSM
HMS Tamar chroni raj morski na brytyjskim terytorium Oceanu Indyjskiego
NATO rozpoczyna ćwiczenia przeciw okrętom podwodnym Dynamic Manta 23 w pobliżu Sycylii
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii mówi o dużym zainteresowaniu fregatami Typ 23 / HMS Scott
Lotniskowiec USS Nimitz prowadzi ćwiczenia z Marynarką Wojenna Korei Południowej