Raytheon blisko opracowania technologii zwalczania pocisków hipersonicznych

Print Friendly, PDF & Email
Artystyczna wizja pocisku przechwytującego rakietę hipersoniczną. / Zdjęcie: Raytheon
Artystyczna wizja pocisku przechwytującego rakietę hipersoniczną. / Zdjęcie: Raytheon

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Raytheon Missiles & Defense 22 września 2022 r., firma Raytheon Technologies pomyślnie zakończyła przegląd wymagań systemowych związany z opracowaniem prototypu (SRR-P) Glide Phase Interceptor (GPI), który ma w przyszłości zwalczać broń hipersoniczną.

GPI ma na celu przechwytywanie broni hipersonicznej w fazie lotu ślizgowego, zapewniając USA i sojusznikom odpowiednią obronę przed zagrożeniami związanymi z pociskami hipersonicznymi. Ustalenie SRR-P pokazuje duże doświadczenie RMD z systemami pocisków wystrzeliwanych z pokładu okrętów wojennych i ich zdolność do adaptacji technologii hipersonicznych, które ostatecznie pomagają spełnić wymagania operacyjne floty wobec istniejących i przyszłych zagrożeń.

Po zakończeniu SRR-P, Raytheon Missiles & Defense przechodzi do wstępnego projektowania. Broń hipersoniczna to pociski, które poruszają się z prędkością od 5 do 25 razy większą niż prędkość dźwięku – około 1 do 5 mil na sekundę (1,6 do 8 kilometrów na sekundę).

Poniżej takich prędkości broń zostałaby scharakteryzowana jako poddźwiękowa lub naddźwiękowa, podczas gdy powyżej takich prędkości cząsteczki atmosfery dysocjują się w plazmę, co utrudnia kontrolę i komunikację z szybko poruszającym się pociskiem.

Broń o ukierunkowanej energii, taka jak lasery, może działać z większą prędkością, ale jest uważana za inną klasę uzbrojenia. Obecnie Chiny, Indie, Rosja i USA opracowały w pełni funkcjonalną broń naddźwiękową.

Źródło: Raytheon

Przeczytaj też:

HMAS Toowoomba testuje nowe rakiety ESSM

HMS Tamar chroni raj morski na brytyjskim terytorium Oceanu Indyjskiego

NATO rozpoczyna ćwiczenia przeciw okrętom podwodnym Dynamic Manta 23 w pobliżu Sycylii

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii mówi o dużym zainteresowaniu fregatami Typ 23 / HMS Scott

Lotniskowiec USS Nimitz prowadzi ćwiczenia z Marynarką Wojenna Korei Południowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *