Przekazanie dowodzenia w PKW IRINI

26 lutego 2025 roku w bazie Sił Powietrznych Sigonella na Sycylii, odbyła się uroczysta ceremonia przekazania obowiązków Dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego IRINI, działającego w ramach operacji wojskowej UE EUNAVFOR MED w Republice Włoskiej.
PKW IRINI jest misją wojskową realizowaną przez Polskę za granicą, mającą na celu monitorowanie i kontrolowanie przestrzeni morskiej w rejonie Morza Śródziemnego, zwłaszcza wokół wybrzeży Libii.
W środę misję we Włoszech zakończył kmdr por. pil. Janusz Grzybowski Dowódca X zmiany PKW IRINI wraz ze swoimi podwładnymi przekazując obowiązki kmdr. por. Maciejowi Grabowskiemu, który objął dowodzenie XI zmianą PKW IRINI.
W ceremonii przekazania dowodzenia w polskim kontyngencie uczestniczył Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Maciej Klisz wraz z kadrą. Ponadto uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście m.in. Ambasador RP we Włoszech Pan Ryszard Schnepf, Attaché Obrony płk Zbigniew Kołaczek, dowódca 41. Stormo Antisom płk Stefano Spreafico oraz przedstawiciele Polonii.
W swoim przemówieniu Dowódca Operacyjny podziękował żołnierzom X zmiany PKW, podkreślając ich wkład w umacnianie bezpieczeństwa w regionie. Pan generał przypomniał, że zadania PKW IRINI są niezwykle istotne dla utrzymania pokoju i bezpieczeństwa w regionie Morza Śródziemnego, a ich działania bezpośrednio przyczyniają się do realizacji celów operacji: – To prawie dokładnie pięć lat temu w dniu 17 lutego 2020 roku Rada Unii Europejskiej osiągnęła porozumienie polityczne w sprawie uruchomienia na Morzu Śródziemnym nowej operacji, której celem będzie wdrożenie nałożonego przez ONZ na Libię embarga na broń poprzez wykorzystanie zasobów powietrznych, satelitarnych i morskich. Podstawą do działania była seria rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, m.in. 1970 (2011), 2292 (2016) oraz 2473 (2019).
Początkowo jako operacja sił Unii Europejskiej pod EUNAVFOR MED SOPHIA uruchomiona jeszcze w 2015 roku jako część kompleksowego podejścia UE do migracji, a z Waszym obecnym udziałem jako operacja EUNAVFOR IRINI (po grecku POKÓJ).
To właśnie Wy jesteście częścią misji EUNAVFOR IRINI jako Polski Kontyngent Wojskowy poza granicami kraju – jeden z dziewięciu PKW operujących obecnie pod moim dowództwem.
Jesteście częścią operacji, która poprzez egzekwowanie embarga na broń wobec stron konfliktu w Libii realizuje fundamentalne zasady międzynarodowego prawa i wspiera pokój w regionie Morza Śródziemnego. Działania opierają się na solidnych podstawach prawnych. Działamy zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 2292 z 2016 roku, która ustanowiła embargo na broń, a także w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej. Prowadzimy operacje zgodnie z zasadami międzynarodowego prawa i przepisami wynikającymi z Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza. Te normy nie tylko legitymizują nasze działania, ale również stanowią gwarancję, że nasza misja ma wymiar globalny i wpisuje się w szerszy system bezpieczeństwa. Zadania realizowane przez Was są jednoznaczne i niezwykle ważne to monitorowanie ruchu statków i okrętów – dzięki Waszej czujności można skutecznie identyfikować jednostki, które mogą być zaangażowane w przemyt broni, co następnie przekłada się na inspekcje, kontrole i wykrywanie naruszeń sankcji.
Dzisiaj kończy się misja jednej zmiany i rozpoczyna misja kolejnej grupy żołnierzy PKW IRINI. Dziękując tym, którzy wracają do Polski, mogę Was zapewnić, że wyzwań dla bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie Wam nie zabraknie.
A dla tych nowoprzybyłych pozostawiam życzenia, działania zgodnie z prawem i z pełnym poszanowaniem międzynarodowych standardów, bycia filarem systemu, który chroni nas wszystkich przed eskalacją konfliktów. Wasza dyscyplina, profesjonalizm i niezłomna determinacja mają być przykładem dla żołnierzy innych krajów. Jesteście nie tylko żołnierzami PKW IRINI, jesteście żołnierzami Sił Zbrojnych RP, ambasadorami naszej Ojczyzny, z biało-czerwoną flagą na ramieniu.
Życzę Wam powodzenia i sukcesu w realizacji tej misji. Razem tworzymy siłę, która potrafi przeciwdziałać zagrożeniom i bronić naszego wspólnego bezpieczeństwa. Powodzenia i do zobaczenia w Polsce!
Zgodnie z Postanowieniem Prezydenta RP Polski Kontyngent Wojskowy IRINI liczy do 80 żołnierzy i pracowników, wyposażonych w samolot patrolowo-rozpoznawczy M-28B 1R BRYZA. Trzon XI zmiany tworzy Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz specjaliści z innych jednostek wojskowych.
Ogólny zakres zadań PKW, użytego w celu udziału w misji pokojowej, obejmuje zadania rozpoznania lotniczego oraz doradztwa i szkolenia wybranych sił sprzymierzonych.
Źródło: Wojsko Polskie
Przeczytaj też: