Podwodny i nawodny chiński dron Nezha-SeaDart
Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju (SJTU) wprowadził przełomowy hybrydowy podwodny pojazd powietrzny (HAUV) o nazwie Nezha-SeaDart. Zdolny do pionowego startu i lądowania (VTOL) zarówno z lądu, jak i z wody. Dron po wystartowaniu z powierzchni wody lub z lądu może zawisnąć w powietrzu, jak quadkopter, rozpocząć lot w trybie samolotu oraz co istotne zanurkować pod wodą, choć teoretycznie od wody powinien trzymać się z daleka, jako że wykorzystuje elektryczny układ napędowy. Wszystko to jest realizowane w sposób automatyczny i nie wymaga ingerencji osób trzecich podczas zmieniania trybu.
Chiński dron HAUV wykorzystuje siłę nośną generowaną przez skrzydła do poruszania się w powietrzu, a jego podwodne działania są napędzane kombinacją śmigieł lotniczych i podwodnych silników odrzutowych.
Pojazd był niedawno testowany przez dziesięć dni w Jeziorze Tysiąca Wysp w prowincji Zhejiang w Chinach, a testy potwierdziły jego zdolności do płynnego przechodzenia między trybami, co jest szczególnie ważne w kwestii lotu horyzontalnego, bo wtedy okazało się, że projekt generuje wystarczającą siłę nośną do szybowania jak samolot o stałych skrzydłach.
Ten innowacyjny pojazd jest kontynuacją rozwoju Nezha-IV, innego HAUV, który okazał się wytrzymały w różnych testach, w tym w operacjach w trudnych warunkach morskich. Nezha-IV może działać na głębokości do 50 metrów, zawisać w powietrzu przez 15 minut i płynąć z prędkością 10 m/s na dystansach ponad 7 kilometrów.
Jedną z najbardziej godnych uwagi cech Nezha-SeaDart jest autonomiczna technologia sterowania, która umożliwia zdalne rozmieszczenie i obsługę. Technologia ta umożliwia HAUV wystrzelenie z platform lądowych lub morskich, autonomiczne nawigowanie do obszarów docelowych, wykonywanie misji i powrót do wyznaczonych punktów odzyskiwania, minimalizując w ten sposób interwencję człowieka i koszty operacyjne.
Nezha-SeaDart otwiera zupełnie nowe możliwości dla różnych zastosowań. Jego zdolność do operowania w wielu środowiskach czyni go idealnym do badań morskich, misji poszukiwawczo-ratowniczych oraz eksploracji morskiej.
Źródło: chip.pl, Army Recognition
Przeczytaj też: