Nowy chiński podwodny dron XLUUV

W Guangzhou Shipyard w południowych Chinach znajduje się nowy, nieznany dotychczas dron podwodny. Pekin w tajemnicy zbudował tą jednostkę. Ma być to największy na świecie podwodnym dron bojowym.
Chiny stale rozwijają swój potencjał morski by zapewnić dominującą pozycję na Dalekim Wschodzie. Zdjęcia satelitarne, na które zwrócił uwagę w serwisie X MT Anderson, dowodzą, że w doku stoczni Guangzhou Shipyard pojawił się nowy podwodny pojazd/dron. Potwierdzili to również eksperci serwisu Naval News, którzy zwrócili uwagę, że jest to „nowy i wcześniej niezgłoszony projekt”.
Chiny maja nowy dron typu XLUUV
Obecnie niewiele wiadomo zbyt wiele o specyfikacji i przeznaczeniu tej jednostki. Zdjęcia sugerują jednak, że jest to dron o długości ok. 45 metrów i szerokości ok. pięciu metrów. Uwagę przykuwają również duże stery w kształcie litery X, a także brak kiosku, czyli tradycyjnej nadbudówki ułatwiającej dostęp do wnętrza okrętu i poprawiającej widoczność na powierzchni. Jest to dość charakterystyczne dla pojazdów autonomicznych. Wpływa korzystnie na ich charakterystyki morskie i sprawia że są trudniejsze do wykrycia.
Brak kiosku dodatkowo poprawia opływowość kadłuba. Naval News przypomina, że to Chiny są jedynym krajem, któremu udało się zbudować okręt podwodny bez kiosku, a jeden z nich został zwodowany w stoczni Jiangnan w Szanghaju w 2019 r. Nie można więc wykluczyć, że ostatnio zauważona jednostka jest rozwinięciem poprzedniego projektu.
Naval News zwrócił również uwagę, że konstrukcja nowego okrętu wskazuje, że może to być jednostka bezzałogowa (XLUUV – extra-large uncrewed underwater vehicle). Tego typu pojazdy zazwyczaj nie posiadają kiosku, ponieważ w ich przypadku nie są potrzebne dostępy dla załogi. Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, będzie to największy bezzałogowy okręt podwodny na świecie, od sześciu do nawet ośmiu razy większy od amerykańskiego Orca XLUUV.
Chiński projekt wpisuje się w światowe tendencje posiadania bezzałogowych jednostek w tym przypadku autonomicznego podwodnego drona o dość dużych gabarytach. Pojazdy takie cechują się dużym zaawansowaniem technologicznym i mogą wspierać w misjach bojowych klasyczne okręty podwodne. A wyposażone w torpedy mogą również atakować cele nawodne.
Chiny budują potęgę militarną
Według raportu Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych z grudnia 2024 r., Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAN) dysponuje ok. 370 okrętami wojennymi (w tym ok. 60 okrętami podwodnymi – 12 z napędem atomowym i 48 z napędem konwencjonalnym), co obecnie czyni ją największą na świecie. Prognozy Pentagonu wskazują, że do końca 2025 r. liczba okrętów posiadanych przez Pekin wzrośnie do 395 (w tym liczba okrętów podwodnych do 65), a do 2030 r. osiągnie 435 jednostek (80 okrętów podwodnych).
Aczkolwiek to są tylko liczby. Chiny nie maja az tak dużo nowoczesnych okrętów podwodnych. W Marynarce Wojennej Chin jest dość sporo starych jednostek o wątpliwej wartości bojowej.
Źródło: WP
Przeczytaj też: