Niszczyciel USS Laboon przechwytuje samobójczego drona Huti na południowym Morzu Czerwonym

W dniu 6 stycznia 2023 r. Centralne Dowództwo USA (CENTCOM) poinformowało, że bezzałogowy statek powietrzny wystrzelony z obszarów kontrolowanych przez Huti w Jemenie został przechwycony i zniszczony przez niszczyciel USS Laboon (DDG 59) na wodach międzynarodowych południowego Morza Czerwonego, w pobliżu wielu statków handlowych. Nie odnotowano ofiar ani zniszczeń.
USS Laboon (DDG-58) amerykański niszczyciel typu Arleigh Burke, który wszedł do służby w 1995. W 1996 roku stał się pierwszym niszczycielem typu Arleigh Burke, który wziął udział w walce, wystrzeliwując pociski Tomahawk na cele w Iraku.
Jeśli chodzi o uzbrojenie, USS Laboon jest uzbrojony w szeroki wachlarz środków bojowych, w tym 5-calową (127 mm) lekką armatę, 20 mm Phalanx Close-In Weapon System (CIWS), system karabinów maszynowych Mk 25 kalibru 38 mm, wyrzutnie rakiet do pocisków przeciwokrętowych Harpoon, system pionowego startu (VLS) dla pocisków ziemia-powietrze, pociski manewrujące Tomahawk, oraz rakiety do zwalczania okrętów podwodnych ASROC. Dodatkowo okręt może operować jednym śmigłowcem Sikorsky MH-60R.
USS Laboon jest częścią 2 Grupy Uderzeniowej Lotniskowców (CSG-2), w skład którego wchodzi lotniskowiec typu Nimitz USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69) wraz z różnymi eskadrami z 3 Skrzydła Lotnictwa Lotniskowców (CVW). W skład grupy wchodzą również krążowniki rakietowe typu Ticonderoga USS Philippine Sea (CG 58), USS Monterey (CG 61) i USS Vella Gulf (CG 72), a także niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke, w tym USS Mitscher (DDG 57), USS Laboon (DDG 58), USS Mahan (DDG 72) i USS Thomas Hudner (DDG 116), wszystkie pod banderą 22 Eskadry Niszczycieli (DESRON).
Warto zauważyć, że rozmieszczenie tej grupy uderzeniowej w regionie było wcześniej zaplanowane i nie było bezpośrednią odpowiedzią na trwający konflikt na Bliskim Wschodzie. Kontradmirał Marc Miguez, dowódca grupy uderzeniowej, przyznał, że jej obecność może mieć wpływ na relacje z sojusznikami i partnerami. Tymczasem sekretarz obrony USA Lloyd Austin polecił niedawno lotniskowcowi USS Gerald R. Ford przygotowanie się do pomocy Izraelowi, podkreślając strategiczne znaczenie posiadania dwóch grup uderzeniowych lotniskowców w regionie.
Kilka innych niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke, w tym USS Carney, USS Gravely, USS Mason i USS Thomas Hudner, były ostatnio zaangażowane w przechwytywanie pocisków Huti.
Przechwycenia te wpisują się w trwające napięcia z udziałem rebeliantów Huti w Jemenie, którzy otrzymują wsparcie od Iranu. Złożoność regionu została dodatkowo spotęgowana przez zaangażowanie USA w konflikt Izrael – Hamas w Strefie Gazy. Różne grupy na Bliskim Wschodzie, takie jak Hezbollah i Huti, wystosowały groźby pod adresem Izraela i Stanów Zjednoczonych, sprzymierzając się ze sprawą palestyńską.
Udana operacja obronna prowadzona przez niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke stanowi część szerszej inicjatywy morskiej o nazwie Operacja Strażnik Dobrobytu (Prosperity Guardian), zainicjowanej przez Pentagon w grudniu 2023 r. w celu przeciwdziałania atakom kierowanym przez Huti na żeglugę na Morzu Czerwonym. Głównym celem operacji jest zabezpieczenie szlaków żeglugowych na Morzu Czerwonym przed zagrożeniem ze strony Huti, biorąc pod uwagę liczne ataki na statki handlowe.
Pomimo deklaracji Hutich o zablokowaniu izraelskim statkom przepłynięcia przez Morze Czerwone w odpowiedzi na działania Izraela w Strefie Gazy, ich ataki wykroczyły poza izraelskie statki handlowe. Skłoniło to różne przedsiębiorstwa żeglugowe do zmiany trasy swoich statków, podkreślając szersze implikacje tych działań wojennych dla światowego handlu. Warto zauważyć, że Morze Czerwone i Zatoka Adeńska są kluczowymi kanałami dla światowego handlu, a około 10% światowego handlu przechodzi przez ten ważny obszar.
Źródło: Navy Recognition
Przeczytaj też: