Niszczyciel min ORP Kormoran przejdzie prace naprawcze
Komenda Portu Wojennego Gdynia poinformowała o wszczęciu postępowania przetargowego, którego celem jest realizacja dodatkowych prac naprawczych na pierwszym prototypowym niszczycielu min ORP Kormoran (601). Jesto to pierwszy okręt wojennej całej serii budowanej dla Marynarki Wojennej RP.
Naprawa ma obejmująć główną stację hydrolokacyjną SHL-101/TM oraz naprawę średnią podsystemu obrony biernej. Konsorcja, które są zainteresowane startem w przetargu mają czas na składanie ofert do 19 sierpnia. Szczegółowy opis zamówienia zostanie przekazany wyłącznie wykonawcom zakwalifikowanym do składania ofert. Jak wskazuje Komenda Portu Wojennego w Gdynii, dodatkowe prace muszą zostać zrealizowane w czasie trwającego remontu okrętu, który zgodnie z zakontraktowanym harmonogramem ma zakończyć się w październiku 2025 roku.
ORP Kormoran (601), na mocy umowy zawartej pomiędzy Komendą Portu Wojennego Gdynia oraz Gdańską Stocznią Remontową im. J.Piłsudskiego S.A. w Gdańsku, rozpoczął remont średni i dokowy w październiku 2023 roku. W jego ramach m.in. ma zostać (w pewnym stopniu) dostosowany do standardu seryjnych i nowocześniejszych ORP Albatros (602) oraz ORP Mewa (603). W tym przypadku mowa właśnie o wymianie systemu podwodnego Morświn na Saab Double Eagle SAROV.
Okręt został wcielony do służby 28 listopada 2017 roku. Podobnie jak dwa kolejne (ORP Albatros oraz ORP Mewa) stacjonuje w Gdyni i jest częścią 13. Dywizjonu Trałowców. Kolejne trzy niszczyciele min, które obecnie są budowane w Gdańsku, trafią do 12. Dywizjonu Trałowców, którego macierzystą bazą jest Świnoujście.
Uzbrojenie ORO Kormoran
W skład uzbrojenia okrętu wchodzi podwójnie sprzężona przeciwlotnicza armata automatyczna ZU-23-2MR Wróbel II kalibru 23 mm (bez wyrzutni rakietowych) oraz trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe WKM-Bm kalibru 12,7 mm na podstawach słupkowych z osłonami balistycznymi.
Okręt pozbawiony jest silnego systemu obrony przed środkami napadu powietrznego. Bezpośrednią obronę przed atakiem powietrznym zapewniać mają przenośne wyrzutnie pocisków bliskiego zasięgu Grom. Początkowo zakładano wyposażenie Kormorana w armatę kalibru 35 mm Tryton, jednak opóźnienia, które się pojawiły w programie Tryton ostatecznie spowodowały, że zdecydowano się na zamontowanie armaty Wróbel II. Obecnie ORP Kormoran oczekuje na decyzję dotyczącą wymiany armaty Wróbel II na OSU 35K.
Źródło: ZBiAM
Przeczytaj też: