Niszczyciel min ORP Jaskółka na próbach morskich

Na początku marca na wody Zatoki Gdańskiej wypłynął na pierwszą fazę prób morskich czwarty z serii niszczycieli min projektu 258 – przyszły ORP Jaskółka (604). Jednocześnie jest to pierwsza jednostka typu Kormoran II, która jest budowana przez stocznię Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku w ramach umowy na trzy kolejne okręty.
Uroczyste położenie stępki miało miejsce 25 lipca 2023 roku. Budowa jest realizowana w oparciu o zapisy umowy z 26 czerwca 2022 roku – wówczas doszło do podpisania kontraktu pomiędzy Agencją Uzbrojenia oraz konsorcjum w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. wraz z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A. na budowę trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II, które mają trafić do 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Umowa ma wartość około 2,5 mld PLN brutto i ma zostać zrealizowana w latach 2026-27.
Na początku marca program osiągnął etap prac wyposażeniowych na pozostałych już zwodowanych okrętach (przyszłe ORP Rybitwa, zwodowany 19 marca 2025 roku oraz przyszły ORP Czajka zwodowany 11 grudnia 2025) oraz zapoczątkowanie prób morskich na przyszłym ORP Jaskółka.
Co warto odnotować, że w marcu 2025 roku członkowie konsorcjum podpisali list intencyjny, którego celem jest współpraca przy promocji na rynkach eksportowych. Wśród potencjalnych kierunków wymienia się m.in. państwa bałtyckie oraz skandynawskie. Dodatkowo, nadal, istnieje opcja, że kolejne niszczyciele min typu Kormoran II zostaną zakupione przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Na taki krok może wskazywać informacja ujawniona podczas konferencji z 27 lutego.
ORP Jaskółka (nr burt. 604) będzie czwartym okrętem w historii noszącym tę nazwę. W historii polskiej Marynarki Wojennej były już trzy okręty o tej nazwie. Pierwszy ORP Jaskółka był poniemieckim trałowcem redowym typu FM z okresu międzywojennego, który służył w latach 1921-1931. Drugi ORP Jaskółka był pierwszym z serii sześciu polskich trałowców redowych typu JASKÓŁKA. Były to pierwsze i zarazem jedyne w okresie II Rzeczypospolitej okręty całkowicie zaprojektowane i zbudowane w kraju. Okręt służył w Marynarce Wojennej RP od 1935 do 1939. Jako trzeci nazwę ORP Jaskółka nosił jeden z poradzieckich trałowców projektu 253Ł, który służył pod biało-czerwoną banderą w latach 1946-1950.
Zgodnie z przeznaczeniem niszczyciele min typu Kormoran II służą do poszukiwania, klasyfikacji, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).
Razem z prototypowym okrętem serii ORP Kormoran (601) oraz seryjnymi jednostkami ORP Albatros (602) i ORP Mewa (603), służącymi już w gdyńskim 13. Dywizjonie Trałowców, kolejne okręty będą wchodziły w skład systemu obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej RP. Łącznie w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wejdzie 6 okrętów projektu 258 typu Kormoran II.
Źródło: ZBiAM, Agencja ALTAIR
Warto posłuchać i przeczytać:

