Narodowe Czytanie “Kordian” Juliusza Słowackiego
W sobotę, 7 września, w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie. Lekturą 13. odsłony akcji był dramat „Kordian” Juliusza Słowackiego. Świnoujska edycja odbyła się w Sali Tradycji Klubu 8 Flotylli Obrony Wybrzeża przy ulicy Piłsudskiego 45.
W Świnoujściu podczas tegorocznego projektu sięgnęliśmy po klasykę polskiej literatury gdzie była niepowtarzalna okazja, aby wybrane fragmenty przeczytać wspólnie z marynarzami i pracownikami 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Wydarzenie, jak co roku, objęte jest honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji:
,,Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski” – napisał w specjalnym liście Prezydent Duda.
***
Imię głównego bohatera dramatu – Kordian – zostało wymyślone przez Juliusza Słowackiego. Źródłem mógł być łaciński wyraz „cor”, oznaczający „serce”, co miało wskazywać, że bohater Kordiana kieruje się w życiu przede wszystkim uczuciami. Podobieństwo brzmieniowe kojarzy się także z imieniem Konrada – bohatera „Dziadów” Adama Mickiewicza.
Słowacki napisał ten romantyczny dramat w Genewie w 1833 roku. Natomiast został anonimowo opublikowany w Paryżu w 1834 roku, co sprawiło, że z początku wielu czytelników przypisywało autorstwo dzieła Adamowi Mickiewiczowi. Sam Słowacki cieszył się z takiego obrotu sprawy, umacniając się w przekonaniu o wysokiej randze swojego utworu. W zamyśle autora „Kordian” miał być trylogią, jednak Słowackiemu udało się napisać tylko pierwszą część zatytułowaną „Spisek koronacyjny”. W ten sposób powstał jeden z najważniejszych utworów polskiego romantyzmu. Z pewnością jest to dzieło żywe i ważne i należy do kanonu polskiej literatury.
Słowacki pisał „Kordiana”, kiedy Polska była pod zaborami, niedługo po upadku powstania listopadowego, którym Polacy jeszcze wtedy żyli, które wspominali, a przede wszystkim analizowali przyczyny jego upadku.
***
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza. W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano Quo vadis Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego, rok później Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. W 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza a w 2023 roku powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Źródło: Wojsko Polskie
Przeczytaj też: