Najnowsza Barracuda Tourville rozpoczęła próby morskie
Okręt podwodny Tourville (S637), typu Barracuda, rozpoczął próby morskie. Jednostka wyszła ze stoczni Naval Group w Cherbourgu 12 lipca 2024. Przekazanie okrętu Marine Nationale ma nastąpić przed końcem br.
Jednostka została zaprezentowana 20 lipca 2023, następnie realizowano zgodnie z harmonogramem testy w suchym doku. W kwietniu 2024 najnowsza Barracuda przeszła próby reaktora jądrowego. Tourville (S637) to trzeci okręt podwodny typu Barracuda, kierowany przez francuską Generalną Dyrekcję Uzbrojenia (DGA) we współpracy z francuską Komisją Energii Atomowej i Energii Alternatywnej (CEA).
OOP Tourville, podobnie jak jego bliźniacze jednostki, charakteryzuje się wypornością wynoszącą 4 700 ton na powierzchni i 5 100 ton w zanurzeniu. Ma długość 99 metrów, średnicę 8,8 metra i maksymalną głębokość zanurzenia przekraczającą 350 metrów. Jego prędkość wynosi ponad 25 węzłów. Większe możliwości Barracud wynikają z silniejszego uzbrojenia, które obejmuje 4 wyrzutnie torped i zestaw 24 pocisków/torped typów: MDCN (manewrujące dalekiego zasięgu), Exocet SM39 Block2 (przeciwokrętowe) oraz torpedy uniwersalne F21 Artemis. Okręt dostosowany jest również do użycia min morskich typu FG29. Napęd jądrowy opiera się na reaktorze wodno-ciśnieniowym o mocy 150 MW, turbinach napędowych i silnikach elektrycznych. Załoga składa się z 63 członków oraz około 15 komandosów. Autonomiczność wynosi 70 dni w morzu (czyli do wyczerpania zapasów).
Barracudy są zaprojektowane do realizacji szerokiego zakresu zadań, w tym zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych, ataków na cele lądowe, zbierania danych wywiadowczych oraz operacji specjalnych. W ramach wsparcia misji sił specjalnych, mogą przewozić do 12 komandosów wraz z ich sprzętem, który może być transportowany w specjalnym zasobniku montowanym na pokładzie rufowym.
Pierwsza jednostka typu Barracuda, Suffren (S635), została przekazana fracuskiej marynarce wojennej w listopadzie 2020, a do służby weszła w czerwcu 2022. Suffren zakończył pierwszy rejs operacyjny w styczniu ub.r. Drugi okręt tego typu, Duguay-Trouin (S636) został dostarczony w sierpniu 2023. Pełną zdolność bojową osiągnął w kwietniu br.
Obecnie trwa budowa pozostałych trzech okrętów podwodnych typu Barracuda: De Grasse, Rubis i Casabianca. Jednostki te mają trafiać do Marine Nationale co dwa lata, do 2030, zastępując w służbie wysłużone okręty podwodne typu Rubis.
Źródło: Agencja ALTAIR, portalstoczniowy.pl
Przeczytj też: