Szkolenie z przetrwania na morzu

Szkolenie z przetrwania na morzu. / Zdjęcie: bsmt Michał Pietrzak/3. FO

Długotrwałe przebywanie w indywidualnych i zbiorowych środkach ratunkowych to obowiązkowe szkolenie, jakie odbywają załogi okrętów w ramach zajęć z ratownictwa morskiego. W poniedziałek, 13 września, załoga okrętu ratowniczego ORP Zbyszko trenowała na Zatoce Gdańskiej przetrwanie na morzu w sytuacji awaryjnej.

Szkolenie rozpoczęło się od przydziału do środków ratunkowych. Po zwodowaniu tratwy ratunkowej, każdy z członków załogi miał za zadanie wykonać skok do wody z pokładu okrętu i przepłynięcie co najmniej dwóch jego długości. Po wejściu do tratwy załoga przebywa w niej przez kilka godzin poznając dokładnie jej wyposażenie i omawiając podstawowe zasady przetrwania – to scenariusz szkolenia, które cyklicznie odbywa się na każdym okręcie Marynarki Wojennej. Najczęściej poprzedzone jest treningiem na basenie, gdzie w kontrolowanych warunkach załogi okrętów doskonalą umiejętności wykorzystania indywidualnych i zbiorowych środków ratunkowych.

Szkolenie z przetrwania na morzu. / Zdjęcie: bsmt Michał Pietrzak/3. FO

Każde ćwiczenie ratownicze na morzu ma na celu poprawę efektywności, doskonalenie procedur ratowniczych, szukanie nowych rozwiązań kooperacyjnych, jak również ułatwienie przeprowadzania faktycznych akcji ratowniczych.

***

Okręty typu Zbyszko prowadzą prace podwodne i wykonują zadania nurkowe oraz poszukiwawczo-ratownicze. Są przystosowane do ratowania życia ludzkiego i mienia na morzu. W składzie załóg znajdują się grupy nurków mogące prowadzić prace podwodne do głębokości 50 metrów. Jednostki te mogą udzielać pomocy poszkodowanym w wypadkach na morzu, a w razie potrzeby także jednostką zagrożonym pożarem.

Źródło: wojsko-polskie.pl