Święto Marynarki Wojennej

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. W tym roku centralne obchody Święta Marynarki Wojennej odbędą się w sobotę, 26 czerwca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu.

Z okazji Święta Marynarki Wojennej na wszystkich okrętach stacjonujących w Portach Wojennych w Świnoujściu i Gdyni podniesiona zostanie wielka gala banderowa, a po zachodzie rozpocznie się iluminacja gali świetlnej. W ten sposób, zgodnie z tradycją morską, marynarze podkreślą uroczysty charakter swojego święta. W jednostkach brzegowych, na masztach przed dowództwami, podniesiona zostanie flaga państwowa, a marynarze wezmą udział w uroczystościach upamiętniających tradycje i historię polskich sił morskich. Przy nabrzeżach świnoujskiego Portu Wojennego zacumują stacjonujące na co dzień w Gdyni: najnowszy polski niszczyciel min ORP Kormoran oraz fregata ORP Gen. Kazimierz Pułaski (3. Flotylla Okrętów). Marynarze wezmą udział w uroczystym apelu, podczas którego odbędzie się ceremonia pierwszego podniesienia bandery pomocniczych jednostek pływających na ostatnim z serii sześciu nowoczesnych holowników – holowniku H-13 Przemko. 

PLAN OBCHODÓW

– sobota 26 czerwca:godz. 8:30 Uroczysta Msza Święta w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym w Świnoujściu, ul. Piłsudskiego 43.

godz. 9:30 Uroczysty Apel w Pocie Wojennym w Świnoujściu, Ceremonia pierwszego podniesienia bandery na holowniku H-13 Przemko. 

Ze względu na obowiązujące obostrzenia epidemiologiczne wszystkie przedsięwzięcia z okazji Święta Marynarki Wojennej mają zamknięty charakter.

***

 Tradycja obchodów Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem. Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza lub inaczej Dni Morza, obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu. Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie. 

Święto MW po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto MW, zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca jako finał obchodów Święta Morza.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *