Rajd Motocyklowy Weteranów w marynarskich mundurach

Zdjęcie: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak/3.FO
Zdjęcie: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak/3.FO

W poniedziałek, 17 maja, ośmioosobowa reprezentacja 3. Flotylli Okrętów wyruszyła na trasę II Rajdu Motocyklowego Weteranów, który towarzyszy Centralnym Obchodom Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Marynarze odwiedzili miejscowości Braniewo i Stare Pole by na grobach poległych sierżantów Grzegorza Szukiełojcia i Piotra Mikułowskiego zapalić znicze i złożyć wiązanki kwiatów.

Weteranów biorących udział w tym etapie drugiej edycji rajdu, pożegnał w imieniu dowódcy Dywizjonu Okrętów Podwodnych kmdr por. Jacek Zając. Ten etap rajdu koordynowany jest przez podwodników z gdyńskiej Flotylli, do ósemki których dołączyło 7 żołnierzy, reprezentujących Inspektorat Marynarki Wojennej, 13. Dywizjon Trałowców, 7. Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej i Centralny Poligon Sił Powietrznych, a także 3 weteranów – emerytów wojskowych.

Uczestnicy rajdu, udali się do miejscowości Stare Pole i Braniewo, gdzie na cmentarzach oddali hołd weteranom działań poza granicami państwa sierżantowi Piotrowi Mikułowskiemu i sierżantowi Grzegorzowi Szukiełojciowi. Na trasie II edycji Rajdu Weterana marynarze pokonali dystans ponad 300 km.

Do udziału w II edycji Rajdu Motocyklowego Weteranów zgłosiło się ponad 1500 żołnierzy weteranów z kilkudziesięciu jednostek wojskowych z całej Polski. Wydarzenie jest jedną z części Centralnych Obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie. Motocykliści weterani, przez cały maj odwiedzą 123 miejsca pochówku żołnierzy i policjantów, którzy zmarli i zginęli w operacjach poza granicami państwa. Uczestnicy rajdu spotkają się także z najbliższymi poległych weteranów.

***

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, przypadający na 29 maja, ustanowiła uchwalona w 2011 roku ustawa o weteranach. Tego samego dnia przypada też Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony w 2002 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. To święto wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz osób cywilnych, którzy z polecenia Rzeczypospolitej, wypełniali swoje obowiązki służbowe poza jej granicami. W ramach Dnia Weterana prowadzona jest kampania społeczna pod hasłem „Dzień Weterana – Szacunek i Wsparcie”. Organizatorzy akcji, od kilku lat zapoznają społeczeństwo z uczestnictwem żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji i innych służb państwowych, w misjach zagranicznych.

Od 1953 roku Siły Zbrojnie RP wzięły udział w 92 operacjach, w których uczestniczyło ponad 115 tysięcy polskich żołnierzy, funkcjonariuszy innych służb i pracowników cywilnych. Część z nich wróciła szczęśliwie do domu, niektórzy stracili tam zdrowie, a jeszcze inni z nich nie wrócili, oddając swoje życie w służbie dla Ojczyzny. W towarzystwie innych służb mundurowych podczas organizowanego przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa „II Rajdu Motocyklowego Weteranów” uczestnicy wydarzenia wspominać będą poległych kolegów, którzy poświęcili swoje życie w służbie ojczyźnie. Motocykliści-weterani będą upowszechniać wiedzę na temat działań poza granicami państwa, popularyzować postawy patriotyzmu, a także promować bezpieczną jazdę i zachęcać do wspólnych spotkań także poza rajdem.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *