Okręt hydrograficzny ORP Arctowski po modernizacji wraca do służby

ORP Arctowski wrócił do służby po modernizacji w PGZ Stoczni Wojennej. / Zdjęcie: PGZ Stocznia Wojenna
ORP Arctowski wrócił do służby po modernizacji w PGZ Stoczni Wojennej. / Zdjęcie: PGZ Stocznia Wojenna

W środę 6 kwietnia 2022 r. ORP Arctowski opuścił nabrzeże PGZ Stoczni Wojennej po zakończonym gruntownym remoncie i modernizacji.

Zakres wykonanych prac był wyjątkowo rozległy, ale dzięki niemu jednostka zyskała wiele nowych możliwości i mimo swoich lat będzie mogła jeszcze przez długie lata bardzo efektywnie wypełniać swoje zadania na rzecz naszej Marynarki Wojennej. Można powiedzieć, że zmodernizowaliśmy go od dziobu, aż po rufę – powiedział Paweł Lulewicz, Prezes PGZ Stoczni Wojennej. – To drugi – po ORP Kościuszko – w ostatnich dniach okręt, który z dumą przekazujemy jego właścicielowi – dodał prezes.

ORP Arctowski przeszedł szereg modernizacji w zakresie działu nawigacyjnego, łączności, elektro-mechanicznego czy hydrograficznego. Wyposażono go w nowe, ulepszone urządzenia, w tym m.in. nowe pulpity Centralnego Systemu Sterowania wraz z monitoringiem, nowe pulpity na GSD, systemy grzejne, wentylacji, filtrowentylacji i klimatyzacji, agregaty prądotwórcze, sprężarki, silnik steru strumieniowego, blok utylizacji ścieków, nowe urządzenia pokładowe w tym kabestan, wciągarkę kotwiczno-cumowniczą, bramownice wychylne, bramownicę LARS na rufie, wciągarkę oceanograficzną, żuraw do obsługi części rufowej okrętu oraz wiele innych elementów. Wymieniono też całe okablowanie, a załoga okrętu będzie dysponowała całkowicie odnowionymi pomieszczeniami.

Zobacz też: Wywiad z Kmdr Dariuszem Kolatorem byłym dowódcą ORP Arctowski

ORP Arctowski to polski okręt hydrograficzny projektu 874. Okręt ten został zaprojektowany w Polsce i zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku. Jednostka przeznaczona jest do nawigacyjno-hydrograficznego zabezpieczania operacji Polskiej Marynarki Wojennej oraz działań na rzecz gospodarki morskiej i bezpieczeństwa żeglugi.

Zakończony kontrakt to tylko część prac realizowanych przez PGZ Stocznię Wojenną na rzecz Marynarki Wojennej RP. Obecnie w PGZ SW trwają również prace nad innymi okrętami skierowanymi do Stoczni na różne zakresy napraw i modernizacji, w tym ORP Śniardwy czy SD-11. Stocznia rozpoczęła również realizację programu Miecznik obejmującego wybudowanie trzech ultranowoczesnych fregat.

Źródło: gospodarkamorska.pl

Zobacz też:

Uroczystość podpisania umowy na dostawę trzech okrętów dla Marynarki Wojennej

Motorówki Hydrograficzne na Zatoce Puckiej

Wywiad z Kmdr Dariuszem Kolatorem dowódcą ORP Arctowski

Francja modernizuje systemy przeciwminowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *