Neutralizacje niebezpiecznych obiektów w Szczecinie

Print Friendly, PDF & Email
Neutralizacja niebezpieczne pozostałości z okresu II wojny światowej. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna RP
Neutralizacja niebezpieczne pozostałości z okresu II wojny światowej. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna RP

Specjaliści od podwodnych zadań 8. Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie neutralizują niebezpieczne pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni Grupa Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców zlikwidowała dwa obiekty zawierające w sobie ponad 200 kg materiału wybuchowego.

Nurkowie Minerzy 12. Dywizjonu Trałowców skutecznie usunęli i zneutralizowali bombę głębinową, którą wraz z urobkiem zassała pogłębiarka pracująca na torze wodnym Szczecin – Świnoujście. Do niebezpiecznego znaleziska doszło w świąteczną niedzielę, 4 kwietnia. Pracująca pogłębiarka wydobyła na swój pokład bombę głębinową typu WBD pochodzenia niemieckiego. Obiekty tego typu zawierają w sobie ponad 120 kg materiału wybuchowego. Szczęśliwie dla załogi pogłębiarki bomba nie była uzbrojona w zapalniki, a jej kadłub był rozszczelniony. Operacja polegała na usunięciu bomby z eżektora pogłębiarki i przetransportowaniu w bezpieczne miejsce, gdzie została zneutralizowana metodą tradycyjną poprzez wysadzanie. 

Nautralizacja niebezpieczne pozostałości z okresu II wojny światowej. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna RP
Nautralizacja niebezpieczne pozostałości z okresu II wojny światowej. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna RP

Już kolejnego dnia, 7 kwietnia, Grupa Nurków Minerów przystąpiła do operacji usuwania bomby lotniczej znalezionej w basenie Kaszubskim portu Szczecin. W wyniku rekonesansów obiekt zidentyfikowano jako 500 funtową amerykańską bombę lotniczą typu AN-M76. Jej masa całkowita to ponad 200 kg, długość ponad metr przy średnicy ok. 35 cm. Ze względu na bliskość infrastruktury portowej i duże niebezpieczeństwo przy ewentualnym wydobyciu, operacja została podzielona na dwa etapy. Pierwszego dnia bomba została uniesiona nad dno i ostrożnie wyholowana w toni wodnej z miejsca zalegania. Przetransportowano ją w rejon przekopu Mieleńskiego, który jest znacznie oddalony od zabudowań i  infrastruktury. Tam nurkowie osadzili bombę na dnie i przygotowali do neutralizacji w kolejnym dniu. W czwartek, 8 kwietnia, po podłożeniu ładunków wybuchowych bombę skutecznie zneutralizowano. Usunięte w ostatnich dniach obiekty nie będą stanowiły więcej zagrożenia dla żeglugi na torze wodnym Szczecin-Świnoujście i w basenach szczecińskiego portu.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *