Neutralizacja torpedy z czasów II wojny światowej w Zatoce Gdańskiej

Zdjęcie ilustracyjne.

W nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców przeprowadzili na Zatoce Gdańskiej neutralizację torpedy z okresu II wojny światowej.

W celu minimalizacji skutków detonacji niewybuchu na środowisko przed neutralizacją przeprowadzone zostało płoszenie oraz niepokojenie ssaków morskich i ptaków przy pomocy mikro ładunków, szybkich łodzi motorowych oraz stacji hydrolokacyjnej z okrętu. Działania te miały na celu zminimalizowanie ewentualnych szkód w środowisku naturalnym.

Do operacji przeprowadzonej w Gdyni zaangażowano Grupę Nurków Minerów oraz załogę trałowca ORP Wigry z 13. Dywizjonu Trałowców. Unieszkodliwiony obiekt to niemiecka torpeda lotnicza typu F-5, która została znaleziona ok. 3 mile morskie na wschód od plaży w gdyńskich Babich Dołach. Zawierała w sobie 200 kg materiału wybuchowego.

Rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski

Działania Marynarki Wojennej RP realizowane były we współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni, Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Miasta Gdynia, oraz funkcjonariuszami policji, Straży Granicznej i Straży Miejskiej oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Jeśli tyle lat po II wojnie światowej nadal znajduje się miny, niewybuchy to ile czasu będzie musiało upłynąć nim “posprząta” się ten cały bałagan pozostawiony przez Rosjan w Ukrainie. Zarówno na lądzie jak i na Morzu Czarnym.

Źródło: PAP, portalstoczniowy.pl

Zobacz też:

Grudniowe manewry na Zatoce

Nowe torpedy “Ichtiozaur” dla rosyjskich okrętów podwodnych

Neutralizacja pozostałości po II wojnie światowej w Gdyni i Świnoujściu

Neutralizacja pozostałości po II wojnie światowej

Neutralizacja pozostałości po II Wojnie Światowej w Gdyni i Szczecinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *