Międzynarodowe ćwiczenie dowódczo-sztabowe DYNAMIC MOVE-22

Uczestnicy ćwiczenia DYNAMIC MOVE-22. / Zdjęcie: wojsko-polskie.pl
Uczestnicy ćwiczenia DYNAMIC MOVE-22. / Zdjęcie: wojsko-polskie.pl

Przez ostatnie dwa tygodnie oficerowie 8 Flotylli Obrony Wybrzeża reprezentowali Marynarkę Wojenną RP na ćwiczeniu dowódczo-sztabowym DYNAMIC MOVE-22 zorganizowanym w Centrum Szkolenia Wojny Minowej MARICENDRAG we włoskiej miejscowości La Spezia.

29 sierpnia we włoskim Centrum Szkolenia Wojny Minowej MARICENDRAG w miejscowości La Spezia, żołnierze z 14 państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz przedstawicieli państw partnerów NATO rozpoczęli ćwiczenie DYNAMIC MOVE 2022-II.

DYNAMIC MOVE to coroczne ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo, organizowane przez dowództwo Sojuszniczych Sił Morskich (HQ MARCOM). Ćwiczenie ma za zadanie doskonalenie umiejętności z zakresu planowania i prowadzenia operacji przeciwminowej na poziomie taktycznym oraz dowodzenia międzynarodowym zespołem okrętów składającym się z okrętów obrony przeciwminowej różnych klas. Stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń z zagadnień walki minowej pomiędzy uczestnikami z poszczególnych krajów członkowskich.

Część wykonawcza ćwiczenia odbywa się przy użyciu specjalnie zaprojektowanego systemu komputerowego, który umożliwia zarządzanie podległym komponentem w sposób bardzo mocno zbliżony do rzeczywistego. Uczestnicy rozwiązują epizody związane z operację przeciwminową, która ma na celu oczyszczenie szlaków żeglugowych i portów. Ma ona także zapewnić bezpieczne przejście statków z pomocą humanitarną do portu docelowego przez akwen zagrożony minami, redukując zagrożenie minowe do założonego poziomu.

DYNAMIC MOVE zakończył się 9 września i wzięło w nim udział ponad 100 uczestników m.in. z Belgi, Bułgarii, Chorwacji, Danii, Grecji, Iraku, Kanady, Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Turcji, Włoch, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Polskę reprezentowało 6 oficerów z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.