56. Rocznica utworzenia 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców

56. rocznica utworzenia 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców. / Zdjęcie Marynarka Wojenna RP

Wykonywanie zadań obrony przeciwminowej – trałowanie, poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie zagród minowych oraz obrona przeciwminowa zespołów okrętów na przejściu morzem to jedne z wielu zadań, które już od 56 lat realizują siły 12. Dywizjonu Trałowców. We wtorek, 1 czerwca, dywizjon obchodzi 56. rocznicę swojego istnienia. Z okazji święta jednostki na okrętach dywizjonu podniesiona została wielka gala banderowa.

12. „Woliński” Dywizjon Trałowców jest oddziałem taktycznym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Posiada w swoim składzie okręty przeznaczone do wykonywania zadań minowych i obrony przeciwminowej. Oprócz dwunastu trałowców projektu 207P w skład dywizjonu wchodzą również pomocnicze jednostki pływające do zabezpieczenia pływania jednostek Flotylli, świadczenia usług portowych oraz zabezpieczenia szkolenia okrętów na morzu, a także Grupa Nurków Minerów, której zadaniem jest m.in. oczyszczanie akwenów morskich oraz śródlądowych z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

12. Woliński Dywizjon Trałowców zapisał się na kartach historii bogatą tradycją, bohaterskimi postawami i codzienną sumienną służbą kilku pokoleń marynarzy. Miłość do morza oraz profesjonalizm żołnierzy dywizjonu widoczne są w codziennej służbie.Dzisiejsza rocznica przypada w szczególnym dla nas czasie. Kryzys epidemiczny pokazał jak istotną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa odgrywają Siły Zbrojne. Gotowość żołnierzy do niesienia realnej pomocy lokalnej społeczności wpisuje się w etos służby Polskiego Żołnierza.Profesjonalizm oraz umiejętności, jakimi wykazują się żołnierze dywizjonu, przyczyniły się do uzyskania przez Grupę Nurków Minerów tytułu Honorowego „Przodujący pododdział Marynarki Wojennej”.Gratuluję uzyskania wysokich wyników w trakcie realizacji ćwiczeń i zadań na morzu, a także w czasie wypełniania swoich codziennych obowiązków. Dziękuję wszystkim za rzetelną służbę i pracę wymagającą wiele poświęcenia, ofiarności i osobistych wyrzeczeń.” – tymi słowami podziękował wszystkim marynarzom dowódca 12. Dywizjonu Trałowców komandor porucznik Robert Lisowski.   ***

12. Dywizjon Trałowców Bazowych sformowany został 1 czerwca 1965 roku, na mocy rozkazu dowódcy 8.Flotylli Obrony Wybrzeża. Proces tworzenia dywizjonu trwał do 5 września 1969 roku, kiedy w skład jednostki wcielono czwartą, ostatnią grupę okrętów projektu 254. W trakcie istnienia dywizjon przeżył wiele zmian organizacyjnych. We wrześniu 1988 roku w skład dywizjonu wcielono Grupę Płetwonurków Minerów. 1 marca 1994 roku na mocy rozkazu dowódcy Marynarki Wojennej nazwę jednostki zmieniono na 12. Dywizjon Trałowców, a 1 czerwca 1996 roku decyzją ministra Obrony Narodowej dywizjon przyjął wyróżniającą nazwę „Woliński”.

W swojej historii dywizjon brał udział we wszystkich ważniejszych ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych. Wykonał wiele zadań bojowych i specjalnych. Okręty prowadziły dyżury bojowe, graniczne i ratownicze oraz uczestniczyły w akcjach ratowania życia na morzu, a także w ochronie Polskiej Strefy Rybołówstwa Morskiego. Okręty dywizjonu reprezentowały polską banderę w niezliczonej ilości portów zagranicznych.

Źródło: wojsko-polskie.pl