Moskwa oskarża USA o naruszenie rosyjskich wód terytorialnych przez okręty podwodne US Navy

Print Friendly, PDF & Email
Okręt podwodny US Navy Hampton (typ Los angeles) niedalego wyspy Saipan na Marianach Północnych - 21 października 2021 r. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna USA
Okręt podwodny US Navy Hampton (typ Los angeles) niedalego wyspy Saipan na Marianach Północnych – 21 października 2021 r. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna USA

Ministerstwo Obrony Rosji wręczyło notę protestacyjną do amerykańskiego attaché wojskowego w Moskwie po tym, jak w pobliżu Wysp Kurylskich zauważono amerykański okręt podwodny, gdzie rosyjska flota brała udział w ćwiczeniach morskich.

12 lutego przedstawicielowi wojskowego attaché ambasady USA ds. obronności wręczono notę w związku z naruszeniem rosyjskiej granicy państwowej przez okręt podwodny marynarki wojennej USA. – podało w sobotę ministerstwo, cytowane w raporcie Sputnik News.

W nocie dyplomatycznej czytamy, że prowokacyjne zachowanie amerykańskiego okrętu podwodnego stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji, podkreślając, że Rosja zastrzega sobie prawo do użycia wszelkich środków niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa kraju na swoich wodach terytorialnych.

Ministerstwo Obrony Rosji ostrzegło ponadto, że Stany Zjednoczone muszą zapobiegać powtórzeniu się takich incydentów w przyszłości.

Według raportu, Moskwa ogłosiła wcześniej w sobotę, że o godzinie 10:40 czasu moskiewskiego odkryto amerykański okręt podwodny w pobliżu jednej z Wysp Kurylskich Urup, zauważając, że okręt podwodny (najprawdopodobniej wg. Rosjan) typu Virginia wpłynął na obszar, w którym rosyjska Flota Pacyfiku prowadziła zgodnie z planem ćwiczenia.

Amerykański okręt podwodny, według wyjaśnień Ministerstwa Obrony Rosji, początkowo zignorował ostrzeżenia rosyjskiej fregaty Marszałek Szaposznikow – komunikowane po rosyjsku i angielsku – by natychmiast wynurzyć się na powierzchnię.

Po tym incydencie amerykański okret podwodny miał szybko odpłynąć ze spornego akwenu. Ministerstwo Obrony Rosji twierdzi iż amerykańska jednostka naruszyła wody terotorialne Rosji.

Incydent miał miejsce w warunkach nasilających się napięć między Moskwą a sojuszem wojskowym NATO w związku z nadchodzącą rosyjską inwazją na sąsiednią Ukrainę.

Rosja jednak wielokrotnie zaprzeczała spekulacjom prowadzonym przez USA na temat swoich planów ataku na jakikolwiek kraj, twierdząc, że utrzymująca się zachodnia kampania reklamowa na temat potencjalnego „rosyjskiego zagrożenia” tylko utrudni wysiłki dyplomatyczne mające na celu zapobieżenie dalszej eskalacji napięć i potencjalnemu konfliktowi .

Rosja zapomina iż sama wielokrotnie ignorowała przestrzegania neutralności wód terotorialnych. Przykładem może być wykrycie rosyjskich okrętów podwodnych wna wodach terotorialnych Szwecji.

Źródło: globalsecurity.org

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *