Korea Południowa oddała do użytku okręt podwodny KSS III Batch I Shin Chae-ho

Print Friendly, PDF & Email
Okręt podwodny KSS III Partia II. / Zdjęcie: Południowokoreańskie Ministerstwo Obrony
Okręt podwodny KSS III Partia II. / Zdjęcie: Południowokoreańskie Ministerstwo Obrony

Południowokoreańskie Ministerstwo Obrony poinformowało 4 kwietnia 2024 r.wprowadzenie do służby okrętu podwodnego KSS-III Batch I Shin Chae-ho. Ceremonia odbyła się w stoczni HD Hyundai Heavy Industries w Ulsan.

Shin Chae-ho to trzeci okręt podwodny typu KSS Batch I. Wcześniej zbudowano jednostki Dosan Ahn Chang-ho i Ahn Moo, dostarczone marynarce w 2021 i 2023 roku. Nowy okręt podwodny stanowi kulminację projektu Jangbogo-III Batch-I rozpoczętego w 2007 roku, mającego na celu wzmocnienie floty okrętów podwodnych Korei Południowej w nowoczesne, samodzielnie zaprojektowane i zbudowane jednostki.

Wyposażony w zaawansowaną technologię Shin Chae-ho oferuje kompleksowy zestaw systemów bojowych i sonarowych, co podkreśla znaczenie samodzielności w zdolnościach obronnych.

Jest również wyposażony w system pionowego startu, zdolny do wystrzeliwania rakiet balistycznych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych (SLBM) i wykorzystuje technologię napędu niezależnego od powietrza (AIP), która zapewnia większą wytrzymałość pod wodą i możliwości operacji w ukryciu.

Wprowadzenie tego okrętu podwodnego do służby jest kamieniem milowym w strategii obronnej Korei Południowej, odzwierciedlającym pomyślne zakończenie początkowej fazy rozwoju strategicznego okrętu podwodnego, który rozpoczął się wraz z nabyciem od Niemiec okrętu podwodnego typu Jangbogo-I w 1992 roku.

W wydarzeniu oddania do służby jednostki uczestniczyli przedstawiciele wojska z dziewięciu krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Polski i Australii, co wykazało międzynarodowe zainteresowanie postępem morskim Korei Południowej.

Po oddaniu do użytku Shin Chae-ho przed formalnym rozmieszczeniem przejdzie ośmiomiesięczny okres szkolenia operacyjnego i ocen.

Dane techniczne

Okręty podwodne typu KSS III mają wyporność 3358 ton na powierzchni i 3705 ton w zanurzeniu. Jednostki te mają 83,5 m długości, szerokość 9,6 m i zanurzenie wynoszące 7,62 m.

Do napędu wykorzystują silniki wysokoprężne z systemem napędu niezależnego od powietrza (AIP) lub reaktor wodny ciśnieniowy SMART-P o mocy 65 MWt. Te okręty podwodne mogą poruszać się z prędkością 12 węzłów na powierzchni i 20 węzłów pod wodą, a ich zasięg wynosi 10 000 mil morskich (18 520 km). Mieszczą 50-osobową załogę.

Jeśli chodzi o uzbrojenie, są one wyposażone w sześć wyrzutni torped kal. 533 mm i system pionowego odpalania rakiet (VLS). Pierwsza partia tych okrętów podwodnych jest wyposażona w sześć wyrzutni VLS do pocisków manewrujących woda-ziemia lub rakiet balistycznych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych (SLBM). Zdolność operacyjna tych okrętów podwodnych pozwala na 50 dni ciągłej służby.

Źródło: Navy Recognition

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *