Już niedługo BALTEXPO 2025

W dniach 7-9 października 2025 roku w Gdańsku odbędzie się 23. edycja Międzynarodowych Targów Morskich i Militarnych BALTEXPO 2025 – kluczowego wydarzenia dla sektora morskiego w regionie Morza Bałtyckiego! Po ogromnym sukcesie zeszłorocznej edycji, w której wzięło udział ponad 200 wystawców z 15 krajów i ponad 5000 odwiedzających, BALTEXPO 2025 zapowiada się jeszcze bardziej obiecująco.Wydarzenie zgromadzi liderów branży morskiej, decydentów oraz ekspertów, stwarzając niepowtarzalną platformę do wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych kontaktów biznesowych oraz prezentacji najnowszych technologii i innowacyjnych rozwiązań dla sektora morskiego.
Podczas targów zaprezentowane zostaną najważniejsze sektory branży morskiej: przemysł stoczniowy, portowy, militarny oraz sektor innowacji i startupów. Ważnym punktem programu będzie Dzień Kariery oraz Strefa Startup, promujące rozwój zawodowy i wsparcie dla innowacyjnych firm technologicznych.
Targi BALTEXPO2025 to również szereg tematów związanych z marynarką wojenną, a tu warto zaznaczyć, że patronat nad wydarzeniem objął Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej. Targom towarzyszyć będzie konferencja, która stanowi doskonałą okazję do omówienia kluczowych projektów modernizacyjnych dla MW RP, takich jak: „Miecznik”, czyli ambitny projekt pozyskania fregat wielozadaniowych dla Marynarki Wojennej RP. Fregaty te będą pełnić różnorodne zadania, takie jak obrona przeciwlotnicza, zwalczanie okrętów podwodnych i nawodnych, a także wsparcie operacji lądowych. Również program „Miecznik” jest szczególnie istotny ze względu na jego złożoność, nie było w historii Wojska Polskiego tak skomplikowanego projektu. Z kolei „Orka” dotyczy pozyskania nowych okrętów podwodnych, które zastąpią obecnie wycofywane jednostki. Okręty te będą wyposażone w zaawansowane technologie, w tym zdolność do przenoszenia pocisków manewrujących, co znacznie zwiększy możliwości obrony terytorialnej Polski. Niedawno zainicjowany projekt, który zakłada budowę nowoczesnego okrętu ratowniczego to „Ratownik”. Ma on na celu wspieranie operacji ratowniczych i pomocniczych na morzu, co jest kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa morskiego oraz działań poszukiwawczo-ratowniczych. Podczas targów rozmawiać będziemy również o przyszłej „Murenie”. Będzie on związany z dalszym rozwojem zdolności operacyjnych polskiej floty, ma pomóc w pozyskaniu mniejszych jednostek, które mają bardzo duże znaczenie np. przy ochronie infrastruktury krytycznej na morzu. Natomiast program „Kormoran” dotyczycący budowy polskich niszczycieli min będzie również ważnym punktem toczących się rozmów z ekspertami. Jednostki te odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa szlaków morskich poprzez wykrywanie i neutralizację min morskich. „Kormoran” stanowi przykład nowoczesnej myśli technicznej i produkcyjnej, co czyni go potencjalnie atrakcyjnym towarem eksportowym. Tego rodzaju projekty są fundamentalne dla modernizacji i rozwoju polskiej marynarki wojennej, zwiększania jej autonomii oraz zdolności do współpracy w ramach międzynarodowych misji i sojuszy. Dzięki wsparciu ministerstwa, wydarzenie zyskało wysoki prestiż i przyciągnęło wielu ekspertów z branży wojskowej.
Kto odwiedza Targi BALTEXPO?
Najliczniej reprezentowanymi grupami są firmy z branży morskiej, jak również świadczące usługi około morskie, armatorzy, urzędy morskie, instytucje naukowe, dostawcy i producenci sprzętu morskiego, inwestorzy i analitycy rynku, eksperci i inżynierowie branży morskiej, instytucje badawcze i rozwojowe, doradcy i eksperci wojskowi, attaché obrony, specjaliści z dziedziny cyberbezpieczeństwa, reprezentanci mediów branżowych, studenci i absolwenci kierunków morskich.
Równolegle z targami odbędzie się konferencja Baltic Ports Organization (BPO), gromadząca kluczowych przedstawicieli portów bałtyckich, co stworzy dodatkowe możliwości networkingu i współpracy międzynarodowej.
Źródło: baltexpo.eu
Przeczytaj też: