Irańska marynarka wojenna zamierza wyposażyć okręty podwodne w sztuczną inteligencję

Print Friendly, PDF & Email
Artystyczna wizja irańskiego bezzałogowego pojazdu podwodnego. / Grafika: Marynarka Wojenna Iranu
Artystyczna wizja irańskiego bezzałogowego pojazdu podwodnego. / Grafika: Marynarka Wojenna Iranu

Według informacji opublikowanych przez agencję Marynarka Wojenna Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej wyposażyła swoje statki i okręty podwodne w sztuczną inteligencję, dzięki czemu bezzałogowe jednostki pływające mogą prowadzić różnorodne operacje bojowe i wywiadowcze.

Siły IRGC zastosowały nowoczesne technologie i naukę, w tym sztuczną inteligencję, w czterech głównych sektorach, a mianowicie w przemyśle dronów, rakiet, statków i okrętów podwodnych, powiedział dowódca marynarki wojennej IRGC kontradmirał Ali Reza Tangsiri.

Zauważył, że IRGC wyprodukowało bezzałogowe pojazdy nawodne (USV) i bezzałogowe pojazdy podwodne (UUV), które mogą pokonywać duże odległości i samodzielnie wracać do bazy po przeprowadzeniu operacji.

Generał zauważył, że USV i UUV wyposażone w sztuczną inteligencją mogą odbierać polecenia, atakować konkretny cel, przeprowadzać operacje wywiadowcze i wracać do bazy po wykonaniu zadania.

W sierpniowych uwagach szef sztabu irańskich sił zbrojnych, generał dywizji Mohammad Hossein Baqeri, powiedział, że Iran osiągnął tak wysoki poziom wiedzy specjalistycznej w przemyśle obronnym, że największe światowe mocarstwa są skłonne przejąć jego osiągnięcia.

Najwyższy generał powiedział, że liczne osiągnięcia i produkty Iranu, w tym nowoczesne, inteligentne i skuteczne systemy wojskowe wykorzystywane przez jednostki naziemne, morskie, powietrzne, lotnicze, rakietowe, drony i cyberobronę, podniosły elementy siły kraju i wzmocniły jego siłę odstraszania.

Źródło: Navy Recogniotion

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *