Indie otrzymały trzeci niszczyciel projektu 15B, Imphal

Print Friendly, PDF & Email
Przekazanie Indyjskiej Marynarce Wojennej trzecigo rodzimy niszczyciel projektu 15B, Imphal. / Zdjęcie: Indyjskie Ministerstwo Obrony.
Przekazanie Indyjskiej Marynarce Wojennej trzecigo rodzimy niszczyciel projektu 15B, Imphal. / Zdjęcie: Indyjskie Ministerstwo Obrony.

Indyjska Marynarka Wojenna odebrała nowy niszczyciel rakietowy Projektu 15B, Imphal, będący wyrazem zaangażowania narodu w „Aatma Nirbhar Bharat” i wzmocnienie jego zdolności morskich w regionie Oceanu Indyjskiego.

Yard 12706 (Imphal), to trzeci niszczyciel rakietowy projektu 15B, wykonany w stoczni Mazagon Dock Shipbuilders w Bombaju. Przekazanie jednostki Indyjskiej Marynarce Wojennej odbyło się 20 października 2023 r. Przekazanie tego okrętu to dowód iż indyjski przemysł dąży do samodzielności w produkcji obronnej i dominacji na morzu.

Niszczyciel Imphal to najnowszy nabytek w arsenale Indyjskiej Marynarki Wojennej, po swoich poprzednikach, indyjskich okrętach Visakhapatnam i Mormugao, które weszły do ​​służby w ciągu ostatnich dwóch lat. Okręt ten został zaprojektowany przez Biuro Projektów Okrętów Marynarki Wojennej Indii.

Niszczyciel rakietowy Imphal na próbach morskich. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Indii
Niszczyciel rakietowy Imphal na próbach morskich. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Indii

Imphal to okręt wojenny o wyporności 7400 ton i całkowitej długości 164 m jest wszechstronną platformą wyposażoną w różne uzbrojenie i bogato wyposażony w zestawy czujników. Posiada w swoim uzbrojeniu m.in., rakiety ziemia-powietrze, rakiety przeciwokrętowe i torpedy. Zasilany jest zestawem napędowym COGAG składającym się z czterech turbin gazowych, jednostka może osiągnąć prędkość ponad 30 węzłów (56 km na godzinę).

Niszczyciel Imphal składa się w dużej mierze z materiałów rodzimych i zawiera około 75% komponentów wyprodukowanych w Indiach. Należą do nich rakiety ziemia-powietrze średniego zasięgu z Bel w Bangalore, rakiety ziemia-ziemia BrahMos produkowane przez BrahMos Aerospace w New Delhi, rodzime wyrzutnie torpedowe wyprodukowane przez Larsen & Toubro w Bombaju, rodzime wyrzutnie rakiet przeciw okrętom podwodnym, również z Larsen & Toubro oraz superszybkie działo 76 mm wyprodukowane przez BHEL w Haridwar.

Ideą Indii jest budowanie własnych okrętów tak by można je swobodnie dostosowywać, konserwować, naprawiać i remontować wykorzystując przemysł krajowy, bez konieczności polegania na zagranicznych dostawcach części zamiennych i innych akcesoriów, jak podkreśla raport GlobalData „The Global Naval Vessels and Surface Combatants Market 2023–2033” .

Stępkę dla jednostki Imphala położono 19 maja 2017 r., a zwodowano 20 kwietnia 2019 r. Pierwsze próby morskie okręt wyruszył 28 kwietnia 2023 r., po czym nastąpił harmonogram prób w porcie i na morzu. Cały proces zakończył się dostawą jednostki w ciągu niespełna sześciu miesięcy.

Do wprowadzenia niszczyciela Imphal przyczyniło się wspólne wysiłki wielu lokalnych interesariuszy, co stanowi krok w kierunku wzmocnienia siły morskiej i wpływów morskich Indii w strategicznie ważnym regionie Oceanu Indyjskiego.

Według raportu GlobalData „The Global Naval Vessels and Surface Combatants Market 2023–2033” Chiny są największym rynkiem w regionie Azji i Pacyfiku z udziałem 28,9%, a za nimi plasują się Indie z 20,0%. Dlatego posiadanie silnej floty stanowi ważny element w obronie rodzimego handlu i gospodarki. Dla Indii jest to wręcz niezbędne patrząc na rosnący potencjał morski Chin.

Źródło: Naval Technology

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *