Huti miało zaatakować amerykański lotniskowiec USS Abraham Lincoln
Według agencji informacyjnej TASS rebelianci Huti z jemeńskiego ruchu Ansar Allah zaatakowali dwa amerykańskie niszczyciele rakietowe gdy przepływay przez Cieśninę Bab-el-Mandab w poniedziałek, powiedział rzecznik Pentagonu Patrick Ryder na konferencji prasowej.
11 listopada siły Centralnego Dowództwa USA skutecznie odparły liczne ataki Huti wspierane przez Iran podczas przeprawy przez Cieśninę Bab-el-Mandeb. Podczas przeprawy niszczyciel rakietowy klasy Arleigh Burke USS Stockdale i USS Spruance zostały zaatakowane przez co najmniej osiem bezzałogowych systemów powietrznych atakujących w jedną stronę, pięć przeciwokrętowych pocisków balistycznych i trzy przeciwokrętowe pociski manewrujące, które zostały skutecznie zaatakowane i pokonane; okręty nie zostały uszkodzone, żaden personel nie został ranny.
Wcześniej rzecznik wojskowy ruchu Huti Yahya Saree powiedział, że rebelianci przeprowadzili ataki rakietowe i dronowe na lotniskowiec USS Abraham Lincoln na Morzu Arabskim. Pentagon zdementował te informacje.
Nie wiadomo czy informacje rosyjskie są prawdziwe i czy rzeczywiście okręty wojenne US Navy zostały zaatakowany. Możliwe jest stosowanie wojny informacyjnej i strona rosyjska specjalnie może takie informacje wrzucać w strefę medialną.
Po eskalacji konfliktu palestyńsko-izraelskiego w Strefie Gazy, Huti ostrzegli, że rozpoczną ataki na terytorium Izraela, jednocześnie uniemożliwiając statkom związanym z państwem żydowskim przepływanie przez wody Morza Czerwonego i Cieśninę Bab el-Mandeb, dopóki Tel Awiw nie zakończy operacji wojskowej przeciwko palestyńskiej radykalnej grupie Hamas w oblężonej enklawie. Łącznie zaatakowali od listopada 2023 r. ponad 100 statków, zatapiając dwa i porywając kolejny
W odpowiedzi USA i ich sojusznicy rozpoczęli operację Prosperity Guardian, której celem było zapewnienie zarówno wolności żeglugi, jak i bezpieczeństwa żeglugi morskiej na Morzu Czerwonym. Następnie siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii rozpoczęły wspólne ataki na pozycje rebeliantów w kilku miastach Jemenu, wykorzystując samoloty, okręty wojenne i łodzie podwodne, celując w stanowiska rakietowe Huti, drony i systemy radiolokacyjne.
Do kwietnia 2024 r. USA wydały około 1 mld dolarów na amunicję, aby zniszczyć drony i rakiety Huti oraz chronić żeglugę na Morzu Czerwonym. Na początku października strona amerykańska wysłała bombowce B-2 Spirit w celu zaatakowania arsenału Huti.
Źródło: Agencja TASS
Przeczytaj też: