Ćwiczenie pk. Dynamic Move 2025-I

Przez ostatnie dwa tygodnie oficerowie z 12 Dywizjonu Trałowców z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża reprezentowali Marynarkę Wojenną podczas pierwszego w tym roku sojuszniczego ćwiczenia skoncentrowanego na działaniach przeciwminowych pk. Dynamic Move 2025-I.
Dynamic Move to ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo, organizowane przez Dowództwo Sojuszniczych Sił Morskich (ang. Allied Maritime Command) w belgijskiej Akademii Marynarki Wojennej w Ostendzie. Rozpoczęło się 27 stycznia i wzięli w nim udział żołnierze z 19 państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz przedstawiciele 6 państw partnerskich NATO.
Specjaliści z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża corocznie biorą udział w edycjach ćwiczenia Dynamic Move. Jego międzynarodowy charakter oraz możliwość wymiany wiedzy i doświadczenia na różnych szczeblach dowodzenia w stworzonym do tego celu obszernym środowisku symulacyjnym sprawiają, że jest ono unikatowe w swoim rodzaju. Podczas ćwiczenia można wyciągać wnioski z popełnianych błędów, bez ponoszenia ich realnych i kosztownych konsekwencji. Wszystko po to, aby jeszcze sprawniej i efektywniej kierować operacjami morskimi w układzie sojuszniczym i narodowym, stale poprawiając stan bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych, które mają fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania Państwa.
Celem ćwiczenia jest doskonalenie umiejętności z zakresu planowania i prowadzenia operacji przeciwminowej na poziomie taktycznym oraz dowodzenia międzynarodowym zespołem składającym się z okrętów obrony przeciwminowej różnych klas. Oprócz okazji do wymiany doświadczeń z zagadnień walki minowej pomiędzy uczestnikami z poszczególnych krajów członkowskich, stanowi także element przygotowania oficerów do przyszłej działalności w ramach takich zespołów jak na przykład Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO, gdzie w praktyce będą mogli wykorzystać zdobytą wiedzę.
W tegorocznej edycji polscy oficerowie wspólnie z przedstawicielami innych państw działali w zespole, na którego czele stał oficer Marynarki Wojennej Estonii. Oprócz typowych zadań przeciwminowych istotnym elementem były działania na rzecz ochrony infrastruktury krytycznej na morskich akwenach Europy. W związku z obecną sytuacją polityczną oraz powtarzającymi się aktami sabotażu na Morzu Bałtyckim był to temat niezwykle aktualny.
Ćwiczenie realizowane jest z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanego systemu komputerowego, który umożliwia zarządzanie komponentem morskim w sposób maksymalnie zbliżony do warunków rzeczywistych. Uczestnicy nie tylko mierzą się z taktycznymi scenariuszami operacji przeciwminowej, mającej na celu oczyszczenie szlaków żeglugowych i torów podejściowych do portów, ale także dogłębnie analizują zagadnienia związane m.in. z ochroną i obroną własnych sił, rozpoznaniem, logistyką morską, zasadami użycia siły (ROE) oraz zabezpieczeniem podwodnej infrastruktury krytycznej. Pamiętajmy o tym, że umiejętne dowodzenie siłami zadaniowymi na morzu, zapewnia bezpieczeństwo i swobodę żeglugi na kluczowych szlakach komunikacyjnych.
Źródło: Wojsko Polskie
Przeczytaj też: