Books

Kompania X. Tajna jednostka żydowskich komandosów…

Leah Garrett

Book Cover: Kompania X. Tajna jednostka żydowskich komandosów...
Part of the Historia współczesna series:
Prawdziwa historia, połączenie Kompanii braci z Bękartami wojny

Niezwykła historia żydowskich komandosów, którzy walczyli w tajnym brytyjskim oddziale sił specjalnych.

Czerwiec 1942 roku. Trzecia Rzesza triumfuje. Winston Churchill i jego szef sztabu tworzą nową jednostkę komandosów złożoną z żydowskich uchodźców, którzy zbiegli do Wielkiej Brytanii. Na wezwanie zgłasza się niezwykła grupa ochotników: sportowcy, artyści i intelektualiści, pochodzący głównie z Niemiec i Austrii. Wielu z nich internowano wcześniej jako obywateli wrogiego kraju. Teraz marzą o zemście – za rodziny, domy, cały swój utracony świat. Znakomicie wyszkoleni wywiadowczo i bojowo, stworzyli Kompanię X, nazywaną często legionem samobójców.

Żołnierze tej wyjątkowej kompanii braci przebyli drogę z Niemiec do Anglii i z powrotem, poprzez brytyjskie obozy internowania, plaże Normandii, pola bitew we Włoszech, Holandii i Ardenach po koszmar obozu koncentracyjnego Theresienstadt. Leah Garrett, wykorzystując odtajnione dokumenty, po raz pierwszy tak wyczerpująco opowiada o losach tych niezwykłych żołnierzy i ich krwawej walce z nazistami.

Fantastycznie udokumentowana, całkowicie wciągająca historia.- Alex Kershaw, autor bestsellerów Liberator, Tak niewielu, Pluton i Ucieczka z głębin

Leah Garrett jest wykładowczynią Hunter College i autorką czterech książek, m.in. Young Lions: How Jewish Authors Reinvented the American War Novel, wyróżnionej Jordan Schnitzer Award i nominowanej do National Jewish Book Award z dziedziny historii Ameryki. Mieszka w Nowym Jorku z mężem i dwiema córkami.

Wiwat! Saga wielkopolska

Autor: Marek Hendrykowski

Book Cover: Wiwat! Saga wielkopolska
Part of the Historia współczesna series:
Opowieść o dziejach Wielkopolski lat 1870-1920. Barwne ludzkie losy, galeria przeróżnych – znanych i mało znanych – postaci przedstawionych ze znawstwem historycznych realiów.
Akcja toczy się w wielu miejscach. Nie tylko krążymy po ówczesnym Poznaniu, ale także przenosimy się do Paryża, Berlina, Gniezna, Śmigla, Wolsztyna, Turwi, Zakopanego, Warszawy, na pola bitewne Prus Wschodnich, Francji i Flandrii, na Kresy, a nawet do Nowego Jorku i Teksasu.Marek Hendrykowski wskrzesza pamięć o dniach minionych, opisując niezmiernie ważny, a mało znany okres z dziejów Wielkopolski obfitujący w dramatyczne wydarzenia i doniosłe przemiany. Uzyskujemy wgląd w czas, który w sposób wyraźny i trwały zaznaczył się w dziejach Poznania i regionu, kształtując dzisiejszy ich obraz i rzutując na genius loci oraz szczególny charakter tej części Polski.

Profesor Marek Hendrykowski (Jerzy Alter) - eseista, prozaik, biograf. Pasjonat historii mieszkańców i dziejów kultury Wielkopolski XIX i XX wieku. Absolwent poznańskiej polonistyki. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Patrole „Orła”

Autor: Eryk Sopoćko

Book Cover: Patrole „Orła”
Part of the Historia współczesna series:

Był wschodzącą, przedwcześnie zmarłą gwiazdą polskiej marynarki.
Jerzy Pertek

„Opis tropienia i bombardowania Orła przez kontrtorpedowanie niemieckie należy do najbardziej autentycznych, trwałych świadectw, jakie o tej wojnie w mowie polskiej zostawiono.

Wahanie światła, zszarzale twarze ludzi, dygot serca, zużywanie się powietrza, wybuch bomb głębinowych, puchnięcie czasu, nabrzmiewanie minut w godziny - wszystko to jest bezwzględnie i ostatecznie prawdziwe.”
Tymon Terlecki, red. nacz. „Polski Walczącej”

Książka wydana przez Wydawnictwo FINNA.

Żelazne trumny

Autor: Herbert A. Werner

Book Cover: Żelazne trumny
Part of the Historia współczesna series:

„Jest to niewątpliwie najbardziej porywająca relacja z wojny toczonej na pokładzie U-boota. Pasjonująca historia...”
"Publishers Weekly"

„Wspomnienia Wernera przypominają czasami „Na zachodzie bez zmian”. Ta sama ironia szczegółu… Wraz z Wernerem w stęchłym powietrzu okrętu kulimy się na odgłos wybuchu każdej bomby głębinowej. Mistrzowsko napisany pamiętnik…”
New York Time Book Rewiev

„Karuzela emocji… Najlepszy opis atmosfery ostatnich lat hitlerowskiej U-bootwaffe.”
Jordan Vause (historyk)

 „Żywy i bardzo osobisty opis trudów i grozy życia na U-bootach. Świetnie napisana książka jest czymś więcej niż tylko pamiętnikiem wojennym dzięki przesłaniu, które zawiera - przesłaniu o bezsensowności wojny…”
Library Hournal

HERBERT A. WERNER

W latach 1941-1945 służył na U-bootach, początkowo jako oficer wachtowy, później jako pierwszy oficer i zastępca dowódcy (U-557, U-612, U-230), a następnie jako dowódca (U-415, U-953). Po wojnie w niewoli brytyjskiej, a potem francuskiej, skąd uciekł. Obecnie obywatel USA.

Książka wydana przez Wydawnictwo FINNA.

Moja wojna

Autor: Andrzej Kłopotowski - Wspomnienia ostatniego dowódcy ORP „Dzik”

Book Cover: Moja wojna
Part of the Historia współczesna series:

(...) Dwadzieścia dwa rozdziały - poprzedzone wstępem i zgrupowane w czterech częściach - będące w swej istocie krótkimi, samodzielnymi opowiadaniami. Zdolność do przedstawiania ważnych spraw, podniosłych uczuć i ciężkich przeżyć oszczędnym słowem, a jednocześnie z bardzo wymowny sposób jest dużą zaletą Autora. Umiejętnie posługuje się tekstami kolegów: Anglika - dla przedstawienia, jak boleśnie polskie załogi przezywały wyniki konferencji jałtańskiej, dowódcy ścigacza - dla pokazania specyfiki działań jednostek krańcowo różnych od okrętów podwodnych, czy też Bolesława Romanowskiego, którego wiersz jest peanem życia, koleżeństwa i młodości. Całość zamyka suche sprawozdanie z patrolu na Morzu Śródziemnym, podane ściśle wg dziennika działań okrętu. (...)
Z Przedmowy kadm. w st. spocz. Henryka Piertuszkiewicza

„… Zimny oddech śmierci wstrząsa ciałem, przechodzi przez okręt, wdziera się do każdego zakamarka, zagląda głęboko w oczy każdemu z nas… Bomby, bomby, bomby! Zawsząd bomby…”
fragment wspomnień kmdr. Andrzeja Kłopotowskiego

„… Usłyszeliśmy, że Anglia na czele z Churchillem zgodziła się pociąć Polskę i oddać ją Stalinowi. Zobaczyłem twarze naszych przyjaciół - Romanowskiego, Koziołkowskiego, Bernsa i Kłopotowskiego całe we łzach. Taka spotkała ich nagroda za odwagę i pięcioletnią walkę przy boku aliantów o niepodległą Polskę. Uczucie wstydu, które zrodziło się, gdy patrzyłem na ich cierpienie zostało ze mną do dzisiaj…”
Alistair Mars, dowódca angielskiego okrętu podwodnego Unbroken

 

ANDRZEJ KŁOPOTOWSKI

Ostatni dowódca ORP „Dzik”. Podczas drugiej wojny światowej pływał na ORP „Błyskawica”, ORP „Wilk”, ORP „Sokół”. Kawaler Orderu Virtuti Militari.

Książka wydana przez Wydawnictwo FINNA.

Nowa Gwinea i Mariany

Autor: Samuel E. Morison - marzec 1944 - sierpień 1944

Book Cover: Nowa Gwinea i Mariany
Part of the Historia współczesna series:

„Podporucznik George B. Brown uznał, że Hiyo jest wystarczająco dobrym celem. Poprowadził swoje samoloty do ataku. Gdy samoloty torpedowe przedarły się przez chmury ostro nurkując, zaczęły wyrównywać lot przed celem. Po chwili rozpierzchły się, by zaatakować lotniskowiec z różnych kierunków. Samolot Browna został kilkakrotnie trafiony przez artylerię przeciwlotniczą, gdy zniżył lot do w wysokości niezbędnej do zrzucenia torpedy. Część lewego skrzydła została odstrzelona, w środkowej części samolotu wybuchł pożar, który zmusił radiotelegrafistę do wyskoczenia z samolotu. Wcześniej zrobił to strzelec pokładowy. Brown pozostał sam w Avengerze. Udało mu się zrzucić torpedę, która wbiła się w lotniskowiec. Jego samolot wbił się w wodę tuż przed lotniskowcem. Brown nie zdążył wyskoczyć.”
 - relacja z ataku na lotniskowiec Hiyo, S. E. Moorison.

 

SAMUEL E. MORISON
/1887-1976/
Amerykański admirał oraz profesor historii na Uniwersytecie w Harvardzie. Dziełem jego życia jest 14-tomowa historia udziału US Navy w drugiej wojnie światowej, której częścią jest ta książka. Morison otrzymał jedenaście honorowych stopni doktorskich, jest laureatem dwóch nagród Pulitzera.

Książka wydana przez Wydawnictwo FINNA.

Wilk na Atlantyku

Autor: Terence Robertson - Biografia Otto Kretschmera

Book Cover: Wilk na Atlantyku
Part of the Historia współczesna series:

„U-booty to tchórzliwi łajdacy zatapiający nasze statki, zaś nasze submarines to dzielne i wspaniałe okręty, zatapiające nieprzyjaciół."
Winston Churchill definiujący różnicę między alianckimi a niemieckimi okrętami podwodnymi

Mają Państwo przed sobą historię „najtchórzliwszego z łajdaków”, kapitana Otto Kretschmera, największej „armaty” Kriegsmarine, człowieka, który zadał przeciwnikowi większe straty na morzu, niż jakikolwiek inny dowódca jakiejkolwiek marynarki w jakiejkolwiek wojnie. Został odznaczony najwyższymi orderami, jakie mogli przyznać Niemcy. Widokówki z jego podobizną były sprzedawane w Niemczech i całej okupowanej Europie, a na jego cześć skomponowany został marsz wojskowy.
Terence Robertson

OTTO KRETSCHMET
(1912-1998)
„Król tonażu", podczas II-giej wojny światowej zatopił 257.451 BRT statków alianckich i jeden niszczyciel. Po wojnie powrócił do marynarki, awansując do stopnia admiralskiego w Bundesmarine.

Książka wydana przez Wydawnictwo FINNA.

Wolfgang Lüth As U-bootów

Autor: Jordan Vause

Book Cover: Wolfgang Lüth As U-bootów
Part of the Historia współczesna series:

„[...] Biografia faszysty i to faszysty pełną gębą, który nie ukrywa swoich poglądów wobec załogi, często indoktrynując ją ideami nazizmu. Zdumieniem może napawać fakt, ze nawet dzisiaj członkowie jego załogi ze łzami w oczach o nim mówią „Dziś już nie ma takich ludzi”. To jest ten wielki paradoks. [...] Lüth czasami jest Mr Hydem, gdy traktuje załogę jak jedną wielką rodzinę i pomaga każdemu z jej członków jak tylko może. Z drugiej strony, obserwując jego działoczyny na niewinnych żaglowcach ma się wrażenie, że oto wstąpił w niego Dr Jekyll, który jest żądny krwi, krwi za wszelką cenę... Ta dwoistość charakteru być może nigdy nie ujawniłaby się, gdyby nie wojna. [...]”
[Andrzej Ryba, Wydawca]

„... Wolfgangu Lücie, zwalniamy Cię ze służby. My, twoi towarzysze straciliśmy wielkiego wojownika, prawdziwego szlachetnego przyjaciela, a ja ukochanego członka starej gwardii mojej U-Bootwaffe, do której należało i należy moje serce...
Wolfgangu Lücie, dasz przyszłym pokoleniom Niemców wspaniały przykład do naśladowania. Nigdy nie zostaniesz zapomniany. Na zawsze będziesz żył w naszych sercach."
z przemówienia Dönitza na pogrzebie Lütha

WOLFGANG LÜTH
(1913-1945)
Urodzony w Rydze, drugi pod względem zatopionego tonażu as U-Bootwaffe. Jego marzeniem było zostanie zarządcą jednej ze wschodnich prowincji zwycięskich Niemiec, czynny działacz NSDAL. Pływał kolejno na: U-27, U-38, U-9, U-43, U-138, U-181. Dowódca 22 flotylli U-Bootów w Gdyni (styczeń 44 - lipiec 44), a później komendant Niemieckiej Szkoły Marynarki Wojennej we Flansburgu-Mürwik, gdzie zginął.

Książka wydana przez Wydawnictwo FINNA.

Wahoo

Autor: Richard Kane - Historia najsłynniejszego amerykańskiego okrętu podwodnego II wojny światowej

Book Cover: Wahoo
Part of the Historia współczesna series:

„Znaczenie historii okrętu podwodnego Wahoo bierze się stąd, że był on jednym z amerykańskich okrętów podwodnych szczycących się największą liczbą sukcesów - 25 zatopionymi statkami i okrętami nieprzyjaciela podczas siedmiu patroli. Autor, który służył na Wahoo na stanowisku zastępcy dowódcy na jego pierwszych pięciu patrolach, wprowadza do książek ten szczególny rodzaj osobistych detali, który sprawia, że historia ożywa. [...] Największe znaczenie studium O`Kane`a polega na lekcji historii, jakiej namudziela."
The Cleveland Plain Dealer

„`Wahoo` przyniesie wiele interesujących wrażeń przeciętnemu czytelnikowi, a starych podwodników przyprawi o ciarki na grzbiecie."
Komandor w st. spocz. Mar. Woj. USA, Murray B. Frazee Jr. Weteran jedenastu patroli na okrętach podwodnych w okresie II WŚ

„Gdy zaczynałem czytać [tę książkę], odłożenie jej na bok przychodziło mi z bólem serca. `Wahoo`z pewnością stanie się klasyką tematu."
Martin Sheridan, korespondent wojenny gazety Boston Globe, jedyny [amerykański - przyp. tłum.] reporter-uczestnik patrolu na okręcie podwodnym w czasie II WŚ

RICHARD O`KANE
Podczas drugiej wojny światowej służył na USS Argonaut, USS Wahoo oraz USS Tang. Wziął udział w pięciu patrolach USS Wahoo. Jako dowódca USS Tang zatopił 24 jednostki japońskie. Po wojnie awansował do stopnia kontradmirała.

Książka wydana przez Wydawnictwo FINNA.

U-380

Okręt z koniczynką. W rejsie bojowym z Rötherem i Brandim na Atlantyku i Morzu Śródziemnym

Book Cover: U-380
Part of the Historia współczesna series:

Opowieść o dziesięciu rejsach bojowych U-380 od 22 grudnia 1941 roku, kiedy został wcielony do służby, do marca 1944, kiedy zatonął w porcie podczas alianckiego bombardowania Tulonu trzyma czytelnika w napięciu aż do końca. Autorzy rzetelnie, bez upiększeń, przedstawiają sukcesy i porażki, trudności codziennej egzystencji na okręcie, który w herbie miał symbol szczęścia „koniczynkę". Przedstawiają zycie codziene na okręcie, wykorzystujac wspomnienia członków załogi. Bezgraniczna radośc przeplata sie z bezdennym, wszechogarniajacym strachem w karuzeli emocji ludzi, dla których okręt podwodny stał sie narzędziem walki i drugim domem.

JOSEF RÖTHER
/1907-1988/
Dowódca U-380 od grudnia 1941 do listopada 1943, zniszczył 3 statki, jeden uszkodził.

ALBRECHT BRANDI
/1914-1966/
Dowódca U-380 od grudnia 1943 do marca 1944, zniszczył 8 statów, 3 okręty wojenne i 1 okręty pomocniczy.

Książka wydana przez Wydawnictwo FINNA.

Podwodna wojna

Book Cover: Podwodna wojna
Part of the Historia współczesna series:

Zbiór niezwykłych epizodów podwodnej wojny, które zdarzyły się w pierwszej i drugiej wojnie światowej.

Poruszające historie największych „pogromców U-bootów" w obu wojnach: Gordona Campbella i Johna Walkera.

Jeden z największych sukcesów amerykańskich okrętów podwodnych - storpedowanie japońskiego superlotniskowca „Taiho".

Życie codzienne na U-boocie widziane oczyma służącego na nim marynarza.

Historia patrolu Hardegena, jednego z najwybitniejszych dowódców niemieckich U-bootów.

Zatopienie olbrzymiego transportowca wojsk „Orcades" koło Kapsztadu.

A wszystko to opowiedziane w zbeletryzowany sposób, dzięki czemu książkę czyta się jak najlepszą powieść sensacyjną  w stylu „Polowania na Czerwony październik” czy „Okręt”.

Książka wydana przez Wydawnictwo FINNA.

Morskie Diabły

Autor: Junio Valerio Borghese

Book Cover: Morskie Diabły
Part of the Historia współczesna series:

Kontrowersyjne wspomnienia Junio Valerio Borghese, włoskiego artysty, zdeklarowanego faszysty, zwanego „Czarnym Księciem”.

„Morskie diabły” poświęcone są przede wszystkim włoskim morskim siłom specjalnym, które skupione zostały w 10 Flotylli MAS. Autor początkowo dowodził okrętem podwodnym „Scire”, który był nośnikiem „żywych torped”, a następnie został dowódcą tych elitarnych sił, które nie miały sobie równych w okresie drugiej wojny światowej.

Na podstawie bezpośrednich relacji uczestników akcji i osobistych wspomnień autora powstała książka, która do dzisiaj jest podstawowym źródłem wiedzy o włoskich morskich siłach specjalnych.

JUNIO VALERIO BORGHESE
(1906-1974)
Absolwent Królewskiej Włoskiej Akademii Morskiej w Livorno, dowódca okrętów podwodnych: Iryde, Vittor Pisani  i Scir`e (na którym doprowadził włoskie „żywe torpedy” pod Aleksandrię, gdzie osiągnęły one swój największy sukces, ciężko uszkadzając brytyjskie pancerniki Valiant i Queen Elisabeth). W 1942 roku obejmuje dowództwo 10 Flotylli MAS, którą to funkcję sprawuje do końca istnienia jednostki.

Książka wydana przez Wydawnictwo FINNA.

Bezgłośna formacja

Autor: Wiliam C. Chambliss

Book Cover: Bezgłośna formacja
Part of the Historia współczesna series:

Sześć najbardziej niezwykłych historii patroli amerykańskich okrętów podwodnych, napisanych na podstawie relacji członków załóg.

Dramatyczne sytuacje, zaskakujące zwroty akcji, heroiczna odwaga członków załóg - wszystko to napisane świetnym piórem.

„Godne polecenia każdemu Amerykaninowi”
admirał Thomas M. Dykers

WILIAM C. CHAMBLISS
Weteran drugiej wojny światowej. Przebywał na lotniskowcu USS Wasp w 1942 roku, gdy został on zatopiony.

Książka wydana przez Wydawnictwo FINNA.

Zatopieni

Autor: Hashimoto Mochitsura

Book Cover: Zatopieni
Part of the Historia współczesna series:

„Mieliśmy księżyc za plecami, a nieprzyjaciel był widoczny jak na dłoni. Widzieliśmy jego dwa kominy i wysoki maszt. Myślałem, że to pancernik typu „Idaho”. Załoga w podnieceniu czekała na rozkaz. W końcu wydałem rozkaz: „Uwaga, pal!” Sześć torped pomknęło do celu. Płynąc równolegle do niego, czekaliśmy z niecierpliwością. Każda minuta wydawała się wiekiem. Wreszcie nastąpiły trzy wybuchy. Po każdym krzyczałem „Trafiony!” A załoga I-58 tańczyła ze szczęścia.” - relacja Mohitsuro Hashimoto z zatopienia USS Indianapolis.

HASHIMOTO MOCHITSURA
Absolwent Marynarki Wojennej i Szkoły Broni Podwodnej. Zgłosił się ohotniczo do służby na okrętach podwodnych. Brał udział w ataku na Pearl Harbor (na I-24). Od 1944 roku dowódca I-58, na pokładzie którego osiągnął największy sukces - zatopił amerykański krążownik Indianapolis. Po wojnie, podobnie jak jego ojciec, został kapłanem shinto w świątyni w Kioto. Wielki orędownik zbliżenia japońsko-amerykańskiego. Zmarł 25 października 2000 roku w wieku 91 lat.

Książka wydana przez Wydawnictwo FINNA.