Babcock przedłuża prace nad polską fregatą Miecznik do 2031 roku
Babcock przedłużył umowę z PGZ na wsparcie budowy polskich fregat Miecznik do czasu ukończenia trzeciej i ostatniej jednostki w 2031 roku.
Eksperci z brytyjskiego przemysłu stoczniowego dzielą się podstawową wiedzą i spostrzeżeniami jako oryginalny producent sprzętu projektu Arrowhead-141. Model ten jest używany w rozwoju przyszłych fregat typu 31 brytyjskiej Royal Navy, na których oparta jest polska klasa Miecznik.
Firma Babcock oferuje swoje wsparcie suwerennej produkcji przyszłej polskiej floty od października 2023 r., kiedy to konsorcjum PGZ otrzymało umowę licencyjną na projekt.
Okręty tej klasy będą miały 138 metrów (m) długości, 20 metrów szerokości i 10 metrów wysokości, a ich wyporność wyniesie około 7000 ton. Pomieszczą od 100 do 120 osób i będą miały autonomiczność operacyjną 30 dni na morzu bez uzupełniania zapasów. Mogą osiągnąć maksymalną prędkość 28 węzłów i będą miały zasięg 8000 mil morskich.
Budowa jednostek Miecznik przyciągnęła również innych dostawców, w tym Rohde i Schwartz. Niemiecka firma, znana ze swoich architektur komunikacyjnych i elektronicznych środków wsparcia (ESM), ogłosiła podpisanie umowy z PGZ Stocznia Wojenna na początku sierpnia 2024 r.
Będzie dostarczać radarowe i komunikacyjne systemy wsparcia elektronicznego zaprojektowane w celu zwiększenia możliwości operacyjnych trzech wielozadaniowych fregat Miecznik. Systemy te wykrywają i identyfikują potencjalne zagrożenia, zapewniając bezpieczeństwo platformy marynarki wojennej i jej załogi.
Wcześniej paneuropejski producent pocisków MBDA został zaangażowany w celu wyposażenia arsenału Miecznika w system obrony powietrznej Sea Ceptor. Jest on przeznaczony do ochrony okrętów wojennych przed zagrożeniami, w tym naddźwiękowymi pociskami przeciwokrętowymi i bezzałogowymi jednostkami nawodnymi, zwiększając bezpieczeństwo morskich interesów Polski.
Kontrakt stanowi kontynuację umów między MBDA a Polską, skupiających się głównie na rodzinie pocisków przeciwlotniczych CAMM MBDA . Podobnie, Royal Navy przyjęła Sea Ceptor i towarzyszące mu pociski CAMM do własnej floty Type-31 .
Źródło: Naval Technology
Przeczytaj też: