African Lion 2022
Siły Morskie USA w Afryce (US Naval Forces Africa – NAVAF), wraz z 11 państwami sojuszniczymi i partnerskimi, biorą udział w ćwiczeniach African Lion 2022.
NAVAF przewodzi morskiej części ćwiczeń w Agadirze w Maroku i Gabes w Tunezji. Ćwiczenia odbywają się w dniach 21-30 czerwca.
Ćwiczenia morskie obejmują symulowane lądowanie amfibijne, ćwiczenia artyleryjskie marynarki wojennej, manewry morskie i ćwiczenia związane z przechwytywaniem wrogich jednostek morskich. W ćwiczeniach biorą udział amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS Porter (DDG 78) i dok transportowy USS Arlington (LPD 24) oraz morskie samoloty patrolowo-rozpoznawcze P-8A Poseidon.
Podczas ćwiczeń Arlington i elementy 22 Morskiej Jednostki Ekspedycyjnej (MEU) przeprowadzą operacje Air Naval Gunfire Liaison Company (ANGLICO) w Tunisie wraz z jednostkami z innymi państw.
Siły ANGLICO umożliwiają dowódcom Marine Air Ground Task Force planowanie, koordynowanie i prowadzenie wspólnych zadań w celu wsparcia połączonych i sojuszniczych sił. Arlington i 22 MEU są dołączone do Kearsarge Amphibious Group (ARG), pod dowództwem i kontrolą Task Force 61/2.
Dyrektor programu partnerstwa morskiego SIŁ Morskich USA Europa-Afryka kontradmirał Jeffrey Spivey powiedział:
African Lion 2022 jest okazją do podkreślenia naszego wspólnego zaangażowania w ochronę wód otaczających Afrykę wraz z naszymi sojusznikami i partnerami. Wnioski wyciągnięte podczas ćwiczeń pomogą poprawić nasze wspólne zdolności do przeciwdziałania zagrożeniom ponadnarodowym i promowania bezpieczeństwa morskiego w regionie.
Ćwiczenia African Lion zwiększają strategiczną gotowość armii USA do reagowania kryzysowego w Afryce i na całym świecie. Prowadzone przez US Army Southern European Task Force w Afryce, ćwiczenia prowadzone są w Ghanie, Tunezji, Maroku i Senegalu. Do tych czterech krajów dołączają Francja, Czad, Brazylia, Włochy, Holandia, Hiszpania i Wielka Brytania.
Przeczytaj też:
103. rocznica Zaślubin Polski z Morzem
BAE Systems z powodzeniem testuje małe bezzałogowe systemy Lockheed Martin Skunk Works na ACV C4/UAS
Najnowszy polski okręt – ORP Mewa jest 4️ okrętem w historii MW RP o tej nazwie
US Navy rozpoczyna prace w dwóch suchych dokach neutralizujące wstrząsy sejsmiczne
OSI Maritime Systems zdobywa kontrakt na wyposażenie chilijskich okrętów podwodnych typu Scorpene