20 lat DO RSZ. Zespół Reporterski DO RSZ. Combat Camera.

Print Friendly, PDF & Email

Dowództwo Operacyjne RSZ jest wyjątkową strukturą w całych Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jednym z jego elementów jest Zespół Reporterski DO RSZ, szerzej znany jako „Combat Camera”.

Ważne jest, że historia i dokonania Dowództwa Operacyjnego, począwszy od jego początków, aż po dzień dzisiejszy zostały utrwalone w kadrach właśnie przez operatorów Zespołu Reporterskiego DO RSZ, którzy byli obecni często w miejscach najbardziej niedostępnych.

Zespół Reporterski DO RSZ tworzą ludzie z pasją. Tacy, którzy kochają swoją pracę i czują to, co robią. Daje się to dostrzec w uchwyconych momentach, tym symbolicznym błysku oka, czy wybraniu odpowiedniego momentu dla zwolnienia migawki.

Wojskowi fotografowie i filmowcy, którzy tworzą Zespół Reporterski DO RSZ, są znani jako „Combat Camera” we wszystkich polskich kontyngentach i nie tylko. Nie zabrakło ich na żadnym ważnym ćwiczeniu krajowym i międzynarodowym. Pracowali w trudnych warunkach, niekiedy ryzykując życie, ale byli zawsze tam, gdzie ich koledzy wypełniali swoje zadania bojowe.

Mówi się, że jedno zdjęcie potrafi wyrazić więcej niż tysiąc napisanych słów. To prawda. Prawdą jest też to, że każdy odbiorca fotografii ma możliwość własnej interpretacji oglądanych obrazów. Dlatego tak duża jest siła ich oddziaływania. A członkowie zespołu „Combat Camera” nie raz pokazali, że poprzez swoje zdjęcia i filmy potrafią nas nie tylko zachwycić profesjonalizmem, ale też rozbawić, rozczulić, niekiedy zaskoczyć i zasmucić. Zawsze, i to pozostaje niezmienne, potrafią przykuć naszą uwagę i sprawić, że z niecierpliwością czeka się na efekt ich prac.

Zespół powstał dzięki pasji i konsekwencji kilku osób, które kilkanaście lat temu zrozumiały, że współczesne wojsko potrzebuje kogoś, kto będzie potrafił pokazać przysłowiowy żołnierski trud, zwłaszcza w miejscach, do których ze względów bezpieczeństwa, nie mogą mieć dostępu przedstawiciele mediów. Idea ta z powodzeniem jest realizowana w innych armiach NATO, ale mimo zasadności posiadania takiego zespołu, droga do jego powstania nie była ani prosta ani łatwa. Nie chodziło tylko o uzyskanie niezbędnych zgód i przekonanie najwyższych przełożonych. Równie istotne było opracowanie modelu działania takiej komórki, dobór odpowiednich ludzi i wyposażenie ich w potrzebny sprzęt wideo i fotograficzny. Z perspektywy lat widać, że Zespół Reporterski wciąż ewoluuje, poszerzając swoje zdolności i obszary zainteresowania. Nadąża za zmianami w obszarze prowadzonych misji i operacji, ale też za trendami, które pokazują się w fotografii reporterskiej, czy produkcji wideo.

W ciągu swojego funkcjonowania dorobek Zespołu Reporterskiego tworzyło zaledwie kilka osób. Byli to:

  • st. chor. sztab. Robert Suchy (twórca i pierwszy szef Zespołu)
  • st. chor. sztab. Dariusz Lewtak
  • st. chor. sztab. Adam Roik
  • st. chor. Marek Kramarczyk
  • śp. chor. Sebastian Kinasiewicz
  • st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk
  • st. chor. sztab. mar.  Arkadiusz Dwulatek
  • st. sierż. Patryk Cieliński
  • mł. chor. Piotr Gubernat
  • st. sierż. Rafał Samluk

Dziś część z tych osób jest już poza wojskiem, niektórzy służą w innych jednostkach, ale ich zdjęcia i filmy nadal są prezentowane w różnych mediach, na wystawach i konkursach.

Combat Camera” to grupa pasjonatów swojej pracy.

Dla nich robienie zdjęć i montaż filmów to coś więcej niż wykonywanie obowiązków służbowych. Po latach działalności nie ma chyba żołnierza, który nie poznałby ich twarzy i nie kojarzył charakterystycznej oznaki na mundurze. Ale trudno też znaleźć redakcję, która choć raz nie publikowałaby zdjęć czy filmów wykonanych przez członków Zespołu. Są obecni we wszystkich kontyngentach wojskowych, uczestniczą we wszystkich dużych i ważnych ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych. Dokumentują takie wydarzenia jak szczyt NATO, walka ze skutkami klęsk żywiołowych, wizyty najwyższych dostojników wojskowych i cywilnych. Ich zdjęcia zdobią dziesiątki albumów, kalendarzy i wystaw. Znaleźć je można w domowych archiwach wielu misjonarzy, dla których są bezcenną pamiątką ich służby poza krajem. Znakiem rozpoznawczym Zespołu jest aparat i kamera, ale przede wszystkim nadal są żołnierzami. Dlatego, tak jak wszyscy, noszą też broń, a gdy trzeba potrafią jej użyć stanowiąc realne wsparcie dla pozostałych uczestników patroli bojowych.

Przez lata działalności Zespół Reporterski DO RSZ wyrobił sobie markę jakości. Ich prace doceniane są przez cywilnych kolegów z branży foto i wideo. Regularnie zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach organizowanych przez wojsko i instytucje cywilne. Ale przede wszystkim zapracowali sobie na uznanie tych, których codzienny trud dokumentują – żołnierzy pełniących służbę w kraju i poza nim.

Pracowali już na lądzie, morzu i w powietrzu. Udowodnili, że nie są balastem, ale potrzebnym wsparciem. To dzięki ich profesjonalizmowi powstaje coś więcej, niż tylko ładna fotka. Każdy kadr to zapis ludzkich emocji, przeżyć, wysiłku, radości, a czasem smutku.

Dziś trudno wyobrazić sobie Siły Zbrojne RP bez Zespołu Reporterskiego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego – „Combat Camera”.

Opracowanie na pdst. tekstu Jacka Matuszaka – byłego pracownika Wydziału Prasowego DO SZ i weterana misji poza granicami państwa – do albumu fotograficznego pt. „Combat Camera – Zespół Reporterski DO RSZ”.

Grafika: st. chor. szt. mar Arkadiusz Dwulatek – Szef Zespołu Reporterskiego DO RSZ

Galeria: Zespół Reporterski DO RSZ – Combat Camera***

Operatorzy Combat Camery uchwyceni w kadrze

Źródło: Wojsko Polskie

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *