USA i Japonia przeprowadziły dwustronne ćwiczenia morskie

Lotniskowiec USS Nimitz (CVN 68). / Zdjęcie: US Navy

Grupa uderzeniowa lotniskowca Nimitz (NIMCSG) przeprowadziła dwustronne ćwiczenia morskie z Japońskimi Morskimi Siłami Samoobrony (JMSDF) w dniach 23-26 marca.

USS Nimitz (CVN 68), USS Wayne E. Meyer (DDG 108) i USS Decatur (DDG 73) współpracowały w ćwiczeniach zwalczania okrętów podwodnych, ćwiczeniach obrony powietrznej, lądowaniach śmigłowców na pokładzie i zintegrowanym szkoleniu pożarowym na morzu z JS Ise (DDH-182). Pracownicy JMSDF rozpoczęli wspólne ćwiczenia z grupą uderzeniową Nimitz w celu wsparcia integracji i wykonywania szeregu wspólnych ćwiczeń.

NIMCSG już po raz drugi współpracuje z JMSDF w ramach wspólnych ćwiczeń, a komandor Eskadry Niszczycieli (DESRON) 9 wyruszył na JS Asagiri (DD 151) 22 lutego na planowane spotkanie operacyjne.

Nasi partnerzy w Japońskich Siłach Samoobrony są niezwykle ważnymi sojusznikami i ważne jest, abyśmy nadal integrowali się i wspólnie szkolili, aby rozszerzyć interoperacyjność i wzmocnić nasze wspólne zdolności reagowania. Ten Sojusz nigdy nie był silniejszy ani ważniejszy, ponieważ pozostajemy zdecydowani latać, żeglować i działać wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe.

– powiedział kontradmirał Christopher Sweeney, dowódca 11 Grupy Uderzeniowej Lotniskowców.

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych i JMSDF rutynowo współpracują w celu poprawy interoperacyjności w celu wsparcia utrzymania pokoju i stabilności w regionie Indo-Pacyfiku.

Dzięki tym dwustronnym ćwiczeniom byliśmy w stanie poprawić zdolności taktyczne naszych jednostek i ich interoperacyjność z marynarką wojenną USA. W ramach silnego sojuszu amerykańsko-japońskiego siły morskie naszych dwóch krajów niestrudzenie wzmacniają swoje zdolności odstraszania i reagowania, aby natychmiast reagować na każdą ewentualność poprzez dwustronne ćwiczenia, takie jak to.

– powiedział Dowódca 6 Dywizjonu Eskortowego, kapitan YOKOYAMA Shigeki, który przejął dowództwo nad okrętami japońskimi.

NIMCSG składa się z lotniskowca USS Nimitz (CVN 68), Carrier Air Wing (CVW) 17, krążownika rakietowego typu Ticonderoga USS Bunker Hill (CG 52), DESRON 9 oraz niszczycieli rakietowych klasy Arleigh Burke USS Decatur (DDG 73) i USS Wayne E. Meyer (DDG 108).
Zaokrętowane skrzydło powietrzne Nimitza składa się z “Fighting Redcocks” z Strike Fighter Squadron (VFA) 22, “Mighty Shrikes” z VFA-94, “Kestrels” z VFA-137, “Blue Diamonds” z VFA-146, “Sun Kings” z Carrier Airborne Early Warning Squadron 116, “Cougars” z Electronic Attack Squadron 139, “Battlecats” z Helicopter Maritime Strike Squadron 73, “Screamin’ Indians” z Helicopter Sea Combat Squadron 6 i “Providers” z Fleet Logistic Support Squadron 30.

NIMCSG wchodzi w skład amerykańskiej 7 Floty prowadzącej rutynowe operacje. 7 Flota jest największą wysuniętą flotą Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych i rutynowo współdziała z sojusznikami i partnerami w celu zachowania wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku.

Źródło: US Navy